| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)

Jak szybko załatwić sprawę w sądzie (nakaz zapłaty)

W Polsce panuje przeświadczenie, że sprawy w sądach trwają bardzo długo. A szybkie uzyskanie wyroku graniczy z cudem. Oczywiście zwykłe postępowania sądowe nie trwają krótko. Jednak dzięki korzystaniu z dobrodziejstw postępowania nakazowego może być inaczej.

Pamiętać należy również że kwotę wpisu zaokrągla się do pełnego złotego w górę.

Sprawa toczy się o dług w wysokości 25.000 zł. Jak obliczyć wpis sądowy?

Otóż według przytoczonego wyżej wzoru: 25.000 zł x 5% x ¼= 312,5 zł. Pamiętając jednak o zaokrągleniu w górę do sądu prześlemy 313 zł.

Opłaty najlepiej dokonać na konto bankowe sądu (podane na stronie internetowej) lub w znakach opłaty sadowej (dostępnych w kasie sądu). Jednak z tym zastrzeżeniem, że znakami sadowymi można płacić tylko za wpis nie większy niż 1.500 zł.

Polecamy: Co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa?

Nakaz zapłaty

Jeżeli zachodzą przesłanki do wydania nakazu zapłaty to sąd go wydaje. Określa w nim, że pozwany w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu ma zaspokoić roszczenia w całości albo wnieść zarzuty.

Nakaz zapłaty spełnia podobną rolę jak wyrok. Ma też podobną szatę graficzną. Określony jest w nim sąd, przed którym toczyła się sprawa, wymieniony jest sędzia, który wydał orzeczenie, określone są strony sporu.

Nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym. Oznacza to tyle, że prawomocny nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności (wydawaną na wniosek powoda przez sąd) może stanowić podstawę egzekucji.

Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności przesyła się wraz ze stosownym wnioskiem do komornika. Komornik natomiast wszczyna egzekucję.

Nakaz zapłaty bez klauzuli wykonalności jest tytułem zabezpieczającym. Można, więc na jego podstawie ustanowić zabezpieczenie.

Sąd doręcza nakaz zapłaty powodowi i pozwanemu. Przy czym pozwany wraz z nakazem zapłaty otrzymuje odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami.

Łukasz Matys, prawnik

wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK