| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Działania takie podlegają karze, która jest ostrzejsza, jeśli w ten sposób przedsiębiorca wyrządził szkodę wielu wierzycielom.

Niewypłacalny przedsiębiorca ma również obowiązek równego traktowania wszystkich wierzycieli. Jeśli nie jest w stanie zaspokoić ich wszystkich – pod rygorem odpowiedzialności karnej nie może zaspokajać jedynie wybranych.

W takiej sytuacji musi dzielić posiadane środki proporcjonalnie dla wszystkich wierzycieli.

Przedsiębiorca odpowiada tylko za swoje czyny. W sytuacji, gdy jego majątek zajęty jest w postępowaniu egzekucyjnym nie odpowiada za to, że wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia bo nie złożył wniosku o egzekucję ani za błędy komornika dokonane przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji.

Jakie jest ryzyko przedsiębiorców pośredniczących w sprzedaży?

Osoby zawodowo trudniące się pośrednictwem w sprzedaży rzeczy (samochodów, biżuterii) mogą narazić się na zarzut popełnienia przestępstwa paserstwa.

Zakazane jest nabywanie, pomaganie do zbycia, przyjmowanie i pomaganie do ukrycia rzeczy nabytych w wyniku czynu zabronionego wtedy, gdy:

- wiadomo, że rzecz pochodzi z przestępstwa,

- można jedynie przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego.

Zakaz dotyczy wszystkich, jednak postępowanie komisantów i prowadzących lombardy będzie w takich przypadkach oceniane również pod kontem obowiązku zachowania przez nich szczególnej staranności w prowadzonej działalności gospodarczej.

Przyjmuje się bowiem, że z uwagi na doświadczenie zawodowe i znajomość branży mają oni możliwość oceny, czy rzecz pochodzi np. z kradzieży.

Paserstwo dotyczy również programu komputerowego!

Czego pod groźbą kary nie wolno sprzedawcy?

Prawo karne chroni nabywców towarów między innymi w ten sposób, że zakazuje usuwania, podrabiania lub przerabiania:

- znaków identyfikacyjnych (np. tabliczek znamionowych urządzeń),

- daty produkcji lub daty przydatności towaru lub urządzenia.

Przedsiębiorca będzie winien przestępstwa zarówno wtedy, gdy osobiście dokona oszukańczych zabiegów jak i wtedy gdy poleci ich dokonanie swoim podwładnym – odpowie wtedy jako sprawca kierowniczy bądź polecający.

Dla bytu przestępstwa nie jest konieczne wywołanie szkody u nabywcy fałszywie oznaczonego produktu ani nawet sprzedanie produktu.

W obrocie gospodarczym karalne jest również podrabianie i przerabianie:

- zalegalizowanego narzędzia pomiarowego lub probierczego (np. waga, odważnik)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK