| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Kiedy przedsiębiorca może ponieść odpowiedzialność karną?

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym w wielu rolach – reprezentanta przedsiębiorstwa, pracodawcy, kontrahenta. Działanie w każdej z tych ról niesie ze sobą potencjalne ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Sprawdź, kiedy może dojść do naruszenia prawa karnego. Poradnik nie obejmuje odpowiedzialności karnoskarbowej, o której przeczytasz w serwisie Podatki

Działania takie podlegają karze, która jest ostrzejsza, jeśli w ten sposób przedsiębiorca wyrządził szkodę wielu wierzycielom.

Niewypłacalny przedsiębiorca ma również obowiązek równego traktowania wszystkich wierzycieli. Jeśli nie jest w stanie zaspokoić ich wszystkich – pod rygorem odpowiedzialności karnej nie może zaspokajać jedynie wybranych.

W takiej sytuacji musi dzielić posiadane środki proporcjonalnie dla wszystkich wierzycieli.

Przedsiębiorca odpowiada tylko za swoje czyny. W sytuacji, gdy jego majątek zajęty jest w postępowaniu egzekucyjnym nie odpowiada za to, że wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia bo nie złożył wniosku o egzekucję ani za błędy komornika dokonane przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji.

Jakie jest ryzyko przedsiębiorców pośredniczących w sprzedaży?

Osoby zawodowo trudniące się pośrednictwem w sprzedaży rzeczy (samochodów, biżuterii) mogą narazić się na zarzut popełnienia przestępstwa paserstwa.

Zakazane jest nabywanie, pomaganie do zbycia, przyjmowanie i pomaganie do ukrycia rzeczy nabytych w wyniku czynu zabronionego wtedy, gdy:

- wiadomo, że rzecz pochodzi z przestępstwa,

- można jedynie przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego.

Zakaz dotyczy wszystkich, jednak postępowanie komisantów i prowadzących lombardy będzie w takich przypadkach oceniane również pod kontem obowiązku zachowania przez nich szczególnej staranności w prowadzonej działalności gospodarczej.

Przyjmuje się bowiem, że z uwagi na doświadczenie zawodowe i znajomość branży mają oni możliwość oceny, czy rzecz pochodzi np. z kradzieży.

Paserstwo dotyczy również programu komputerowego!

Czego pod groźbą kary nie wolno sprzedawcy?

Prawo karne chroni nabywców towarów między innymi w ten sposób, że zakazuje usuwania, podrabiania lub przerabiania:

- znaków identyfikacyjnych (np. tabliczek znamionowych urządzeń),

- daty produkcji lub daty przydatności towaru lub urządzenia.

Przedsiębiorca będzie winien przestępstwa zarówno wtedy, gdy osobiście dokona oszukańczych zabiegów jak i wtedy gdy poleci ich dokonanie swoim podwładnym – odpowie wtedy jako sprawca kierowniczy bądź polecający.

Dla bytu przestępstwa nie jest konieczne wywołanie szkody u nabywcy fałszywie oznaczonego produktu ani nawet sprzedanie produktu.

W obrocie gospodarczym karalne jest również podrabianie i przerabianie:

- zalegalizowanego narzędzia pomiarowego lub probierczego (np. waga, odważnik)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LTC Aquila Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi Spółka komandytowa

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »