| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Jednakże nawet i w takim wypadku członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Musi jednak wykazać, że :

- we właściwym czasie (to jest w czasie, kiedy stan majątkowy spółki był taki, że pozwalał jeszcze na zaspokojenie wierzycieli) zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości spółki lub wszczęto postępowanie układowe,

- albo, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy,

- albo też, że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Ciężar wykazania tych okoliczności obciąża członka zarządu.

Co istotne – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być jednoosobowa, tak więc przedsiębiorca może prowadzić działalność samodzielnie i jednocześnie korzystać z dobrodziejstwa złagodzonej odpowiedzialności majątkiem osobistym.

Czy sytuacja Jana K.(z pierwszego przykładu)byłaby inna, gdyby był jedynym wspólnikiem prowadzącej działalność gospodarczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę i jednocześnie majątek spółki wystarcza na zaspokojenie firmy X?

TAK - W takim przypadku firma X nie miałaby żadnej możliwości aby skierować egzekucję do majątku osobistego Jana K.

Spółka akcyjna – odpowiedzialność tylko za szkody zawinione

Akcjonariusze spółki akcyjnej nie odpowiadają swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. Jedyne uszczuplenie majątku, jakie może ich dotknąć w związku z udziałem w spółce akcyjnej polega na utracie wartości posiadanych akcji.

Również zarząd spółki, który prowadzi jej sprawy nie odpowiada za zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności o ile nie ma miejsce umyślne lub wywołane niedbalstwem podanie fałszywych danych w oświadczeniu dotyczącym wniesienia wkładów do spółki.

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki akcyjnej jest najbezpieczniejsze z punktu wiedzenia ochrony majątków osobistych akcjonariuszy i członków zarządu spółki. Mała powszechność występowania w obrocie gospodarczym spółek akcyjnych wynika ze znacznych kosztów prowadzenia działalności w tej formie i licznych rygorów proceduralnych. Dla małych przedsiębiorstw, ze względów obiektywnych forma ta jest niedostępna, a nawet niewskazana.

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby był wspólnikiem i członkiem zarządu prowadzącej działalność gospodarczą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę?

TAK - W takim przypadku firma X nie miałaby żadnej możliwości aby skierować egzekucję do majątku osobistego Jana K.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK