| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Spółka komandytowa i komandytowo–akcyjna - bezpiecznie być komandytariuszem, akcjonariusz nie odpowiada

W spółce komandytowej wspólnicy zwani komplementariuszami odpowiadają za długi spółki swoim majątkiem prywatnym bez ograniczenia – podobnie jak wspólnicy spółki jawnej. Natomiast odpowiedzialność wspólników zwanych komandytariuszami jest ograniczona do wysokości tzw. sumy komandytowej określonej w umowie spółki. W spółce komandytowej musi być co najmniej jeden komplementariusz i jeden komandytariusz.

W spółce komandytowo – akcyjnej co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz) za zobowiązania spółki a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem i w ogóle nie odpowiada za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność wspólników dotyczy zobowiązań spółki i nie ma związku z odpowiedzialnością powyższych wspólników związaną z ich długami osobistymi.

Odpowiedzialność komplementariusza w obu typach spółek jest odpowiedzialnością osobistą, nieograniczoną, solidarną i subsydiarną. Innymi słowy oznacza to, że:

- za zobowiązania spółki komplementariusz ponosi odpowiedzialność z całego swego majątku osobistego,

- nie można ograniczyć jego odpowiedzialności w stosunkach zewnętrznych,

- odpowiada on ze wspólnikami i spółką za całość długu,

- wierzyciel spółki (analogicznie jak w przypadku wspólników spółki jawnej) może prowadzić egzekucję z jego majątku dopiero wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

Odpowiedzialność komandytariusza spółki komandytowej jest natomiast ograniczona do wysokości sumy komandytowej, która stanowi wartość pieniężną określoną w umowie spółki.

Wierzyciel po wyczerpaniu możliwości egzekucyjnych wobec majątku spółki (o ile egzekucja stanie się bezskuteczna) - może skierować egzekucję do majątku osobistego komandytariusza, ale jedynie do wysokości sumy komandytowej.

Suma komandytowa wyznacza granice możliwości sięgnięcia do majątku osobistego komandytariusza. Suma komandytowa nie jest tym samym co wkład wniesiony do spółki. Trzeba podkreślić, że komandytariusz nie ma obowiązku wnoszenia do spółki wkładu o wartości równej sumie komandytowej. Wkład ten może być również niższy od sumy komandytowej.

Jednak istotne jest, że do wysokości wniesionego do spółki wkładu komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności za długi spółki.

Gdy wkład wniesiony przez komandytariusza jest równy sumie komandytowej, to co do zasady komandytariusz w ogóle nie ponosi odpowiedzialności majątkiem osobistym za długi spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK