| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

Jak rozliczyć zakup towaru od zagranicznego podatnika, gdy wystawił fakturę z polskim VAT

Mamy fakturę z Irlandii za telefon komórkowy. Sprzedawca nie jest zarejestrowany do VAT-UE, więc wystawił fakturę z polskim VAT, bo ma polski NIP. Fakturę wystawił bez naszego NIP. Czy możemy odliczyć VAT, np. po wysłaniu mu noty korygującej?

Tak. Jeśli telefon był kupiony w Polsce (transakcja krajowa), a faktura, mimo że bez numeru NIP nabywcy, spełnia inne wymagania formalne określone dla faktury VAT, to mogą Państwo odliczyć z niej VAT. Warunkiem jest wykorzystywanie telefonu do działalności opodatkowanej. Jeśli natomiast kupiony telefon był wysłany lub transportowany na terytorium Polski z Irlandii lub innego kraju UE, należy rozpoznać WNT i rozliczyć VAT od tej transakcji. Szczegóły w uzasadnieniu.

Sposób rozliczenia omawianej transakcji zależy od tego, czy telefon został kupiony w Polscy, czy był przesłany lub przetransportowany z innego kraju UE do Polski. Ponieważ nie wynika to z pytania, rozważymy oba przypadki.

1. Telefon kupiony w Polsce

Jeżeli telefon był kupiony w Polsce i nie był transportowany lub wysyłany z innego kraju UE, miejsce tej dostawy jest w kraju. Gdy zagraniczny dostawca jest zarejestrowany w Polsce do VAT, miał obowiązek naliczyć podatek. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT do rozliczenia VAT nie jest w takim przypadku zobowiązany polski podatnik.

Jeśli taka sytuacja miała miejsce, należy rozważyć kwestię odliczenia VAT z wystawionej faktury z naliczonym podatkiem.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje po spełnieniu przez podatnika przesłanek pozytywnych oraz w przypadku niewystąpienia przesłanek negatywnych. Aby spełnić przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 86 ustawy o VAT, odliczenia podatku powinien dokonać podatnik VAT, a towary i usługi, z nabyciem których został naliczony podatek, powinny być wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zobacz: Prawo dla firm

Drugim warunkiem odliczenia podatku jest niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 ust. 3a ustawy, do których należą m.in.:

  • wystawienie faktury przez podmiot nieistniejący,
  • wystawienie faktury dokumentującej czynności, które faktycznie nie miały miejsca, bądź
  • wskazanie przez sprzedawcę na fakturze podatku w przypadku czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W Państwa przypadku drugi warunek nie będzie spełniony, gdy towar był transportowany lub wysyłany do Polski.

Wśród przesłanek negatywnych nie jest wymieniony brak numeru NIP nabywcy. Sprzedawca jest zobowiązany wystawić fakturę dokumentującą daną sprzedaż. Faktura - zgodnie z art. 106e ustawy o VAT - powinna zawierać m.in. oznaczenie stron transakcji, czyli imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług, ich adresy oraz numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK