REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r.

Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r. /fot. Fotolia
Prawo restrukturyzacyjne - zmiany od 2016 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy – Prawo restrukturyzacyjne. Większa dostępność metod i sposobów restrukturyzacji zobowiązań przez dłużników będzie wpływała z pewnością na działalność i strategie firm windykacyjnych. Już w założeniach ustawy zakładano, że Prawo restrukturyzacyjne ma uchronić przedsiębiorstwa znajdujące się w tarapatach finansowych przed agresywną windykacją. W opracowaniu przedstawiamy, na co powinny zwrócić uwagę firmy windykacyjne, nabywając wierzytelności wobec podmiotu objętego restrukturyzacją.

Tak jak dotychczas w przypadku obrotu wierzytelnościami przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego, nabywca wierzytelności (np. firma windykacyjna) wykonuje wszelkie prawa wierzyciela bez jakichkolwiek ograniczeń. Także sam fakt otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie ogranicza możliwości skutecznego przeniesienia (np. sprzedaży) wierzytelności przysługującej wobec poddającego się restrukturyzacji. Firmy windykacyjne powinny jednak pamiętać o tym, że:

REKLAMA

1) postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętej z mocy prawa układem (a więc niemal wszystkie wierzytelności obrotu B2B) ulegają zawieszeniu z mocy prawa (zob. m.in. art. 259, 312 Prawa restrukturyzacyjnego),

2) postępowania egzekucyjne prowadzone przez wierzycieli posiadających zabezpieczenia rzeczowe na majątku dłużnika (zastawy, hipoteki) mogą być decyzją sędziego komisarza zawieszone na okres do 3 miesięcy, jeżeli kontynuowanie egzekucji z tego składnika majątku uniemożliwia dłużnikowi prowadzenie działalności gospodarczej (art. 260 Prawa restrukturyzacyjnego).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

REKLAMA

Wymienione ograniczenia dotyczą wszystkich wierzytelności, zarówno tych nabytych przed wszczęciem postępowania restrukturyzacyjnego, jak i nabytych po wszczęciu takiego postępowania. Podsumowując, w nowym Prawie restrukturyzacyjnym zawarto instrumenty utrudniające wierzycielom skuteczne dochodzenie wierzytelności. Firmy windykacyjne muszą zatem brać pod uwagę, że sam fakt wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego jest czynnikiem wpływającym negatywnie na wysokość ceny, którą można uzyskać ze sprzedaży wierzytelności wobec takiego dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wierzyciele, którzy nabyli wierzytelności wobec podmiotu objętego postępowaniem restrukturyzacyjnym już po wszczęciu takiego postępowania, nie mogą zasadniczo wykonywać prawa głosu z takiej wierzytelności. O wyjątku od tej zasady piszemy w dalszej części opracowania. Postanowienie to dotyczy przede wszystkim prawa do głosowania wierzycieli co do przyjęcia układu.

Wierzyciel taki nie może także:

1) zajmować stanowiska w sprawie wniosku dłużnika o zmianę nadzorcy sądowego lub zarządcy, jak też popierać wniosków dłużnika o powołanie konkretnych osób do pełnienia ww. funkcji,

2) wnioskować o ustanowienie rady wierzycieli oraz powołania/zmiany konkretnych osób do składu rady wierzycieli,

3) składać propozycji układowych.

Zobacz serwis: Moja firma

Brak możliwości decydowania w przyszłości o restrukturyzacji zobowiązań dłużnika (głosowania za lub przeciw układowi) jest kolejnym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości wierzytelności.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Prawo restrukturyzacyjne – nabywanie wierzytelności firm objętych restrukturyzacją przez firmy windykacyjne

W artykule m.in.:

  • Handel wierzytelnościami a postępowanie restrukturyzacyjne
  • Uprawnienia firm windykacyjnych po nabyciu wierzytelności w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego
  • Nabycie wierzytelności objętej restrukturyzacją z zachowaniem praw
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA