| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do dwóch lat. Zawieszenie działalności gospodarczej ma wpływ na inne prawa i obowiązki podatnika, takie jak możliwość uzyskiwania przychodów, rozliczanie podatków, składanie deklaracji podatkowych czy prowadzenie amortyzacji środków trwałych.

● wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
● przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
● zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
● uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej (powyższe prawo może być także obowiązkiem prawnym),
● wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa,
● osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne w przypadku złożenia wniosku do właściwego sądu rejestrowego. Przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) składają informację o zawieszeniu działalności w sądzie rejestrowym. W tym przypadku wniosek KRS-Z62 należy złożyć nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Do wniosku należy również załączyć uchwałę wspólników spółki osobowej lub zarządu spółki kapitałowej dotyczącą zawieszenia, a także oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej liczy się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia tego wniosku, i trwa do dnia złożenia druku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Umowy w firmie

Natomiast osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych składają taką informację do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wniosek przedsiębiorcy dotyczący zawieszenia działalności gospodarczej nie wymaga podania przez przedsiębiorcę powodu zawieszenia. Nie wymaga również zgody organu ewidencyjnego na zawieszenie działalności. Przedsiębiorca składa jedynie zgłoszenie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Zawieszenie działalności gospodarczej

W artykule m.in.:

  • Zawieszenie działalności gospodarczej
  • Księgi rachunkowe w czasie trwania zawieszenia działalności
  • Skutki zawieszenia działalności jednostki gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK