| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Samozatrudnienie czy umowa o pracę?

Ze względu na wysokie koszty zatrudnienia coraz więcej przedsiębiorstw stara się wprowadzać cięcia. Najczęstszym rozwiązaniem obniżającym koszty zatrudnienia przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu usług oraz wykwalifikowanej kadry jest przejście przez pracowników na tzw. samozatrudnienie.

Zalety samozatrudnienia

W związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej samozatrudniony korzystając z ulg i odliczeń od przychodów, może znacznie obniżyć koszty podatkowe. Ponadto ze względu na niezależność samozatrudniony ma możliwość swobodnego organizowania pracy oraz realizowania własnych pomysłów. Swobodny charakter stosunków między stronami umowy ułatwia prowadzącemu działalność gospodarczą podejmowanie pracy. Jeżeli w umowie o współpracy w ramach samozatrudnienia nie zastrzeżono inaczej przedsiębiorca może zlecić wykonanie pracy podwykonawcy.

Zobacz: Korzyści z samozatrudnienia

Podsumowanie

Bardzo często zamiana umowy o pracę na samozatrudnienie jest korzystna finansowo dla obu stron. Pracodawca nie ponosi kosztów związanych z ubezpieczeniem pracownika, więc może zaoferować samozatrudnionemu wyższe wynagrodzenie. Natomiast samozatrudniony mam możliwość zaoszczędzić poprzez zmniejszenie swoich kosztów podatkowych.  

Należy jednak pamiętać, że bez względu na korzyści oraz ilość wykonanej pracy pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie, a kondycja finansowa pracodawcy nie powinna w żadnym stopniu wpływać na wynagrodzenie pracownika. Natomiast w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej pracobiorca ponosi ryzyko i odpowiedzialność wynikającą ze stosunku prawnego.

Zobacz: Wady i zalety samozatrudnienia

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK