| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Różnice pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą i jednoosobową spółką z o.o.

Chcesz założyć własną firmę i zastanawiasz się wybór której formy prawnej będzie bardziej odpowiedni? W poniższym artykule dowiesz jakie są różnice pomiędzy założeniem i prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej oraz jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odpowiedzialność

Osoba, która założy jednoosobową działalność ponosi odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania wynikające z jej prowadzenia całym swym majątkiem, w odróżnieniu od wspólników, którzy nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność za zobowiązania spółki może ponosić jej zarząd. W szczególnych wypadkach określonych przez Kodeks Spółek Handlowych oraz Ustawę o ordynacji podatkowej może on jednak uniknąć ponoszenia tej odpowiedzialności. Zgodnie z art. 299 k.s.h. będzie to możliwe w sytuacji, gdy członek zarządu wykaże, że w odpowiednim czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

Likwidacja

Żeby zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorca musi jedynie zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu gminy. Może to zrobić w formie elektronicznej, korzystając przy tym z profilu zaufanego ePUAP albo z podpisu z certyfikatem kwalifikowanym. Dokonanie likwidacji działalności spółki z o.o. jest tymczasem bardziej skomplikowane i wymaga przeprowadzenia procesu likwidacyjnego oraz zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sadowego. Innym sposobem na zaprzestanie działalności jest również sprzedaż przez wspólnika wszystkich udziałów spółki.

Zobacz: Likwidacja spółki z o.o. - czynności likwidatorów

Organy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej brak jest możliwości powołania organów, a także prokurenta. Jeśli zaś chodzi o sp. z. o.o. istnieje wymóg powołania zarządu, który może składać się z jednej osoby. Dodatkowo można powołać również radę nadzorczą, w skład której muszą zaś wejść co najmniej trzy osoby. Spółka posiada ponadto uprawnienie do powoływania prokurentów w formie prokury samoistnej lub łącznej.

Wspólnicy

Co do zasady, w przypadku działalności gospodarczej brak jest instytucji wspólników, a przedsiębiorca jest jeden. W sytuacji gdyby chciał on prowadzić działalność razem z innym przedsiębiorcą, to zaistniałby wymóg założenia spółki cywilnej.

W spółce z o.o. mamy do czynienia z istnieniem pełnej dowolności w kształtowaniu listy wspólników, co może nastąpić poprzez odsprzedaż przez przedsiębiorcę udziałów innym podmiotom lub poprzez podwyższenie kapitału zakładowego (co wiąże się z podjęciem uchwały zgromadzenia wspólników). Zarówno w przypadku odsprzedaży udziałów, jak i podwyższenia kapitału zakładowego należy zgłosić ten fakt do Krajowego Rejestru Sądowego, co wiąże się z dodatkowa opłatą w wysokości 500 zł.

Zobacz: Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

Podsumowanie

Podstawową cechą wyróżniającą jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwość uniknięcia przez wspólnika odpowiedzialności za zobowiązania spółki, co może mieć duże znaczenie w przypadku istotnej skali działalności. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą nie uniknie zaś odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte przez przedsiębiorstwo. Ważny jest również aspekt możliwości rozszerzenia grona wspólników w przypadku sp. z o.o., co nie jest możliwe dla działalności gospodarczej. Z punktu widzenia kosztów założenia i prowadzenia działalności oraz jej sprawozdawczości, działalność gospodarcza, w przypadku której nie występują szczególne wymagania sprawozdawcze, a także nie ma konieczności wpisów do KRS oraz  przysługuje preferencyjna stawka składki na ubezpieczenia społeczne, jest korzystniejsza. Dodatkowo proces założenia oraz likwidacji działalności gospodarczej jest znacznie szybszy i wymaga mniej formalności niż w przypadku sp. z o.o. Aspekty podatkowe również nie są bez znaczenia. W sp. z o.o. opodatkowanie następuje na dwóch poziomach:

  • na poziomie podatku dochodowego w spółce
  • na poziomie podatku od dywidend u wspólników.

Tymczasem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarcza jest jednokrotnie opodatkowany. Rozważając te dwie formy prowadzenia firmy należy więc, w szczególności wziąć pod uwagę skalę prowadzonej działalności. W przypadku, gdy będzie ona znaczna, koszty i uciążliwości związane ze spółką z o.o. nie będą istotne, a przedsiębiorca uzyska ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »