| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Firma może udzielić swoim pracownikom pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ze środków obrotowych czy innych funduszy przeznaczonych do tych celów. Pożyczka udzielona przez pracodawcę jest znacznie korzystniejsza od udzielanej przez instytucje finansowe. Strony pożyczki zobowiązane są zawrzeć umowę cywilnoprawną.

Podobnie przychód dla pracownika powstanie, jeśli pracodawca niezajmujący się zawodowo udzielaniem pożyczek robi to tylko na rzecz niektórych pracowników lub udzielił pożyczki incydentalnie, wyjątkowo i nie zamierza tego powtarzać. Jako przykład można podać stan faktyczny wynikający z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 lipca 2011 r. (ITPB2/415–389/11/RS). W tym przypadku spółka zamierzała zawierać umowy o udzielenie pożyczek nieoprocentowanych tylko z kluczowymi pracownikami. Możliwość udzielania pożyczek dla tych pracowników przewidywały umowy o pracę. Inni pracownicy nie mieli takiej opcji. Organ podkreślił, że wartość nieodpłatnych świadczeń odpowiadających kwocie nienaliczonych i niepobranych przez spółkę odsetek od nieoprocentowanej pożyczki, udzielonej tylko pracownikom – kadrze zarządzającej firmy, będzie stanowiła dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kredyt czy pożyczka? Warto znać różnicę.

Pracodawca udzielił pracownikowi nieoprocentowanej pożyczki na zakup samochodu prywatnego, ale z zastrzeżeniem, że będzie on wykorzystywany do celów służbowych. W takiej sytuacji nie powstanie przychód po stronie pracownika, ponieważ pożyczka służy także potrzebom firmy pożyczkodawcy (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2013 r., IBPBII/1/415-997/12/BJ).

Umorzenie pożyczki

Umorzenie pożyczki następuje na zasadach określonych w umowie cywilnoprawnej lub regulaminie zfśs, jeśli chodzi o pożyczkę mieszkaniową. Zwykle odbywa się to na wniosek pracownika, który odpowiednio umotywuje swą prośbę. Umorzenie pożyczki zwalnia pożyczkobiorcę z obowiązku zwrotu otrzymanych pieniędzy. Umorzona kwota stanowi wtedy opodatkowany przychód. Jeżeli na dzień umorzenia pożyczki pracownik nadal pozostaje w stosunku pracy, wówczas przychód jest ze stosunku pracy. Warto podkreślić, że w przypadku umorzenia udzielonej przez pracodawcę pożyczki mieszkaniowej (z zfśs) przychód nie korzysta ze zwolnienia dla świadczeń socjalnych do wartości 380 zł na rok (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof). Nie jest to świadczenie pieniężne. To pracodawca podejmuje decyzję o umorzeniu pożyczki, a pracownik (dłużnik) wyraża wolę skorzystania z umorzenia. Skoro zatem charakter „pieniężny” sugeruje swobodne dysponowanie środkami płatniczymi, to oznacza, że umorzenie pożyczki nie ma charakteru świadczenia pieniężnego, ponieważ nie polega na wypłaceniu pracownikowi określonej kwoty w pieniądzu, którą może on swobodnie dysponować (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 maja 2011 r., IPPB4/415-222/11-2/MP).

Jeśli pożyczkobiorca nie jest już pracownikiem i umorzenie nastąpiło po zakończeniu stosunku pracy, to wówczas wartości umorzonego długu nie należy kwalifikować do przychodów ze stosunku pracy. Jest to przychód „z innych źródeł” (art. 20 ustawy o pdof). W konsekwencji zakład pracy nie ma obowiązku poboru zaliczki na podatek. Musi jedynie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić i przekazać podatnikowi informację o przychodach z innych źródeł (PIT-8C), a podatnik sam w zeznaniu rocznym wykaże podatek.

Umowa pożyczki

Spłata pożyczki w razie rozwiązania stosunku pracy

Brak jest przepisów regulujących wprost tryb spłaty pożyczki w razie rozwiązania umowy o pracę. Postanowienia w tym zakresie powinny wynikać zarówno z umowy pożyczki, jak i z regulaminu zfśs. Zwykle tryb spłaty zależy od tego, z czyjej inicjatywy zakończył się stosunek pracy. Jeżeli pracodawca dokonał wypowiedzenia umowy o pracę, pożyczka jest nadal spłacana przez pracownika zgodnie z harmonogramem spłat, według umowy pożyczki. Pracownik po ustaniu zatrudnienia spłaca ją w ratach jak dotychczas, a kwoty przekazuje np. na rachunek zfśs. Pracodawca może zażądać natychmiastowej spłaty pozostałej kwoty pożyczki, jeżeli pracownik wypowiedział umowę o pracę lub gdy pracodawca rozwiązał ją bez wypowiedzenia, z winy pracownika.

W razie zaprzestania spłaty pożyczki przez pracownika, pracodawca może zobowiązać do jej uregulowania poręczycieli wskazanych w umowie pożyczki. Jeżeli nie ma poręczycieli, pracodawca może dochodzić roszczeń na drodze sądowej.'

Pożyczka przez internet - na co uważać?

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 871, art. 91 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208),
  • art. 2 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art. 8, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1645),
  • art. 720 ustawy z 23 kwietnia 1964 r.– Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121),
  • art. 11, art. 12 ust. 1, art. 20, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 773).
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »