| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Jak firma może udzielić pożyczki pracownikom?

Firma może udzielić swoim pracownikom pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ze środków obrotowych czy innych funduszy przeznaczonych do tych celów. Pożyczka udzielona przez pracodawcę jest znacznie korzystniejsza od udzielanej przez instytucje finansowe. Strony pożyczki zobowiązane są zawrzeć umowę cywilnoprawną.

Pożyczki z innych źródeł

Pożyczki mogą być udzielane nie tylko z zfśs. Alternatywą mogą być pożyczki udzielane ze środków obrotowych firmy. Nie ma wówczas żadnych ograniczeń co do przeznaczenia pożyczki (np. na zakup samochodu, zażegnanie kłopotów finansowych).

Innym rozwiązaniem są działające u pracodawców pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, nad którymi nadzór sprawują związki zawodowe. Członkowie tych organizacji, tj. pracownicy, emeryci, renciści, wpłacają wpisowe oraz wkłady członkowskie i mogą korzystać z zapomóg i pożyczek krótko- i długoterminowych.

Pożyczki z tych kas nie muszą być udzielane na cele mieszkaniowe. Pracownik nie musi również udokumentować jej wydatkowania.

Spłata pożyczki

Zaciągnięta pożyczka podlega zwrotowi. Najczęściej spłata jest rozłożona na raty. Popularną metodą jej uiszczania jest potrącanie z wynagrodzenia za pracę (co też powinno stanowić część ustaleń umownych). Trzeba jednak pamiętać, że takie potrącanie jest dobrowolne i dopuszczalne wyłącznie za pisemną zgodą pracownika (art. 91 ustawy – Kodeks pracy). Zgoda powinna zawierać konkretną kwotę raty i jej tytuł. Konieczne jest też przestrzeganie tzw. kwoty wolnej od potrącenia. Kwoty te wynoszą:

  • 100% wynagrodzenia minimalnego netto – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy,
  • 80% wynagrodzenia minimalnego netto – przy potrącaniu innych należności niż na rzecz pracodawcy.

Zdania ekspertów są podzielone co do tego, którą kwotę zachowywać przy potrącaniu rat pożyczki z zfśs, tzn. czy traktować ją jako na rzecz pracodawcy, czy jako inną. Przeważa jednak pogląd, że jest to inna należność, a tym samym obowiązuje 80% kwota wolna. Co prawda zfśs jest tworzony przez pracodawcę, który zbiera środki (odpisy, zwiększenia), dysponuje nimi i administruje, ale majątek zgromadzony w ramach funduszu nie jest jego własnością. Musi być wydatkowany tylko na określone cele, a w razie upadłości zakładu środki niewykorzystane zwiększają Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Pożyczka w spółce cywilnej a PCC

Pracownik zaciągnął nieoprocentowaną pożyczkę z zfśs w wysokości 7200 zł na wybudowanie podjazdu do domu dla swojej niepełnosprawnej żony. Umowa pożyczki przewiduje spłatę w ciągu 24 miesięcy. Miesięczna rata wynosi 300 zł i będzie potrącana z wynagrodzenia pracownika za jego pisemną zgodą. Oprócz spłacania rat pracownik jeszcze finansuje składkę na ubezpieczenie na życie w wysokości 50 zł, na potrącanie której również zgodził się w odrębnym piśmie. Jego pensja netto wynosi 1798,55 zł (podstawowe koszty uzysku, złożony PIT-2). Kwota wolna od potrąceń w 2014 r. przy należnościach innych niż na rzecz pracodawcy wynosi 989,76 zł. Po potrąceniach (łącznie 350 zł) pracownik ostatecznie otrzyma 1448,55 zł, a kwota wolna zostanie zachowana.

Skutki podatkowe pożyczki

Udzielenie zwrotnej pożyczki pracownikowi nie wywołuje żadnych obowiązków w zakresie podatku dochodowego z uwagi na brak przysporzenia majątkowego. Należy jednak rozstrzygnąć, czy i jakie skutki podatkowe ma udzielenie pożyczki bezodsetkowej lub na niewielki procent, a więc na korzystniejszych warunkach niż komercyjne. Otóż przychód z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń w ogóle nie wystąpi, jeśli zostaną zachowane łącznie następujące warunki:

  • pracodawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek,
  • preferencyjne zasady udzielania pożyczek są stosowane wobec wszystkich pracowników (mają oni dostęp do pożyczek na jednolitych zasadach, co wynika np. z regulaminu udzielania pożyczek czy regulaminu wynagradzania).

Pracodawca udzielił jednemu z pracowników niskooprocentowanej pożyczki sfinansowanej z własnych zasobów pieniężnych. Pożyczki udzielono na prośbę pracownika motywowaną trudną sytuacją życiową. W umowie pożyczki określono szczegółowo m.in. zasady jej przyznania i spłaty. Pracodawca nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek. Każdy zatrudniony pracownik, w przypadku powstania podobnych okoliczności, ma prawo do ubiegania się o pożyczkę z zakładu pracy i otrzyma ją na takich samych zasadach. To oznacza, że różnica między wartością rynkową odsetek bankowych a wartością odsetek naliczonych od niskooprocentowanej pożyczki nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o pdof (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 września 2010 r., IBPBII/1/415–610/10/HK).

Co innego, gdy firma zajmuje się udzielaniem pożyczek i pracownikom przyznaje je na korzystniejszych warunkach niż klientom. Powstaje wówczas przychód w postaci wartości odsetek naliczanych odbiorcom zewnętrznym lub w wysokości różnicy między wartością tych odsetek a odsetek naliczanych od preferencyjnej pożyczki dla pracownika.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK