| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy wypadek na imprezie firmowej jest wypadkiem przy pracy?

Czy wypadek na imprezie firmowej jest wypadkiem przy pracy?

Sam fakt, że pracownik uległ wypadkowi na imprezie integracyjnej, nie przesądza o zakwalifikowaniu takiego zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Polecenie pracodawcy

Definicję wypadku przy pracy określa art. 3 ustawy z 30 października 2002 o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm. Jest to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia lub w czasie pozostawania pracownika do dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

Wyjazd integracyjny, który ma wyłącznie charakter rekreacyjny i dobrowolny, nie będzie mógł być uznany za wyjazd służbowy. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 1998r. (II UKN 80/98, OSNP 1999/11/380) stwierdził, że wypadek jakiemu uległ pracownik podczas podróży na kurs specjalizacyjny, mający na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nie jest wypadkiem podczas podróży służbowej, jeżeli w związku z tym kursem pracodawca nie wydał pracownikowi polecenia wyjazdu służbowego, a jedynie uznał za usprawiedliwioną nieobecność pracownika spowodowaną uczestniczeniem w kursie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Cel zachowania pracownika

Ważnym elementem wyjazdów i imprez służbowych jest związek ze służbowym charakterem takiego wyjazdu/imprezy. Wyrok SN z 18 listopada 2011r. (I UK 140/11, OSNP 2012/21-22/268) określił, że przy kwalifikowaniu danego zachowania jako pozostającego w związku z podróżą służbową należy badać, czy w łączności z nią pozostawał cel zachowania pracownika, czy tez miało ono wyłącznie prywatny charakter. Zdaniem SN z wykonaniem powierzonego zadania i sprzecznymi z celami podróży służbowej pozostają  takie zachowania pracownika, które nie były konieczne z punktu widzenia celu i warunków odbywania poroży służbowej.  

Jednak w wyroku z 8 października 1999r. ( II UKN 545/98, OSNP 2001/1/21) SN stwierdził, że wypadek pracownika w trakcie podróży służbowej podlega ochronie, tylko wtedy, gdy zachowanie pracownika nie jest naganne w sposób uzasadniający uznanie, że doszło do zerwania związku z podróżą służbową.

Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »