REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie oświetlenie przy pracy z komputerem?

oświetlenie biura z komputerami
oświetlenie biura z komputerami
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo nakazuje pracodawcom chronić zdrowie zatrudnionych osób z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W pracy biurowej zalecenie to może być najskuteczniej realizowane poprzez rozwiązania oświetleniowe. Jakie oświetlenie należy zapewnić pracującym przy komputerze?

Oświetlenie stanowiska komputerowego

Według art. 207 § 2 Kodeksu Pracy: Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, precyzuje, że jednym z kluczowych czynników dla komfortu w pracy biurowej jest oświetlenie spełniające wymagania Polskich Norm:

REKLAMA

Wymagania oświetleniowe dla pracy z komputerem* według normy
PN-EN 12464-1:2003 (U):

Em [lx]

UGRL

Ra

500

19

80

*na przykładzie zadania „pisania na komputerze i przetwarzania danych”

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wagę światła dla efektywności pracy potwierdzają również badania naukowe. W raporcie „Wpływ projektu biura na produktywność pracowników” wykazano, że oświetlenie jest najważniejszym czynnikiem środowiskowym oddziałującym na produktywność pracowników biurowych. W związku z uzyskanymi wynikami, naukowcy rekomendowali pracodawcom dobór oświetlenia, które pozwoli w pełni wykorzystać potencjał pracowników dzięki odpowiedniemu natężeniu światła. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają coraz pełniejszą realizację tego postulatu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Palarnia w firmie – warunki BHP dla palarni

Dzienne oświetlenie przez cały dzień

REKLAMA

Wspomaganie regulacji cyklu dobowego zatrudnionych osób to jeden z najnowszych trendów na rynku LED. Punktem wyjścia były badania, dzięki którym zidentyfikowano barwę spektrum światła odpowiedzialną za ograniczenie syntezy melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i snu. Okazało się, że kluczowe jest natężenie niebieskiej wiązki w strumieniu światła. Jego wysoki poziom pozwala na utrzymanie stanu podwyższonej koncentracji, charakterystycznego dla najjaśniejszej pory dnia. Jego obniżenie wiąże się z kolei z rozpoczęciem syntezy melatoniny i wejściem w fazę odpoczynku.

W związku z tym, wśród właścicieli i zarządców biur coraz większą popularność zyskują oprawy aktywne. Jak podkreślają eksperci firmy TRILUX Polska, tego typu rozwiązania oświetleniowe są wyposażone jednocześnie w diody emitujące światło o temperaturze barwowej 3000 K, jak i 6500 K. Pozwala to na dostosowanie bieli światła do preferencji użytkowników, oszczędną optymalizację oświetlenia oraz symulowanie światła dziennego, stymulującego aktywność pracowników.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Eliminacja męczących olśnień

REKLAMA

Obok odpowiedniego natężenia światła, bardzo istotnym czynnikiem, przekładającym się na komfort pracy przy komputerze, jest ograniczenie przykrych olśnień. Powstają one najczęściej z powodu zastosowania opraw zbyt dużej mocy lub niewłaściwej lokalizacji miejsca pracy względem źródeł światła.

Efektu można uniknąć dzięki zastosowaniu urządzeń, których elementy konstrukcyjne zapewniają, że światło nie będzie padać na monitor pod określonym kątem. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1:2003, dla źródeł światła o wartości luminacji mieszczącej się przedziale od 20 do 50 kcd/m2, minimalny kąt nachylenia, dzięki któremu uniknąć można przykrych olśnień, wynosi 15°. Dla urządzeń o kcd/m2 pomiędzy 50 a 500 - 20° oraz 30° w przypadku źródeł światła o większej intensywności. Eksperci TRILUX Polska podkreślają, że olśnienia mogą powodować szybsze męczenie się oczu i związany z nim spadek koncentracji. Dlatego stając przed decyzją o zakupie do biura urządzeń oświetleniowych, warto upewnić się, że spełniają one normy dotyczące poziomu ujednoliconego wskaźnika olśnienia. Niestety, często wiąże się to z koniecznością symulacji funkcjonowania opraw w konkretnej przestrzeni. Najłatwiej w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do profesjonalnych projektantów oświetlenia. Alternatywą jest zaopatrzenie się w program komputerowy pozwalający obliczyć parametry strumienia światła w zadanych warunkach. Z nieco prostszą sytuacją mamy do czynienia, jeśli czynnikiem powodującym przykre olśnienia jest docierające z zewnątrz naturalne światło słoneczne. Wówczas wystarczy zaopatrzyć pomieszczenie w żaluzje bądź rolety, pozwalające na przesłonięcie okna.

Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP

Źródło: TRILUX Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA