REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Umowa absolwencka, zatrudnianie praktykantów. / Fot. Fotolia
Umowa absolwencka, zatrudnianie praktykantów. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy coraz chętniej szukają osób do pracy z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów zatrudnienia. Najczęściej poszukują praktykantów bądź absolwentów. Umowa absolwencka pozwana zdobyć pracownika, bez konieczności wypłacania mu wynagrodzenia, a absolwentowi pozwala znaleźć niezbędne doświadczenie. Dla obu stron umowa ta jest korzystna.

Alternatywą dla stażu organizowanego przez urzędy pracy są praktyki absolwenckie. Praktykant nie jest pracownikiem. Firma nie musi ponosić kosztów badań lekarskich, a także spełniać wielu obowiązków ewidencyjnych związanych z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym oraz kosztów z tym związanych.

REKLAMA

Nawiązanie współpracy

REKLAMA

Podmiotem przyjmującym na praktykę może być osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Natomiast praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Nie jest wykluczone, że na praktykę zostanie przyjęta osoba, która jest w trakcie pobierania nauki na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej przed ich ukończeniem, np. w okresie wakacji. Osoba ta spełnia warunek, jakim jest ukończenie przynajmniej gimnazjum.

Podstawą współpracy pomiędzy praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę jest umowa o praktykę absolwencką. Umowa taka nie jest umową o pracę i w zasadzie nie stosuje się do niej przepisów prawa pracy. Umowy o praktyki absolwenckie nie należy również utożsamiać z umową zlecenia ani inną umową, do której zastosowanie mają przepisy o zleceniu, jest ona bowiem specyficzną, wprowadzoną odrębną ustawą, umową nazwaną.

Do umowy tej należy jednak stosować wyraźnie wymienione w ustawie o praktykach absolwenckich przepisy ustawy – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Stosowanie regulacji Kodeksu pracy

Do praktykantów na praktykach absolwenckich stosuje się przepisy dotyczące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • obowiązku równego traktowania w zatrudnieniu,
  • dobowych i tygodniowych norm czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy,
  • wymiaru odpoczynku dobowego, tzn. co najmniej 11 godzin, oraz tygodniowego, który wynosi co najmniej 35 godzin w każdym tygodniu,
  • prawa do 15-minutowej przerwy (tzw. śniadaniowej) wliczanej do czasu pracy, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin,
  • sposobu ustalania pory nocnej, która obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

Chcesz otrzymywać więcej informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone

Zapisy w umowie o praktyki

REKLAMA

Minimalną treść umowy o praktykę absolwencką określa art. 5 ust. 2 ustawy o praktykach absolwenckich. W jej treści powinien być ustalony rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne.

Ponadto w umowie należy ustalić czas odbywania praktyki. Nie może ona jednak trwać dłużej niż 3 miesiące. W przypadku podpisania umowy o praktykę absolwencką na okres przekraczający 3 miesiące kontrakt ten będzie nieważny. Dopuszczalne jest wielokrotne zawieranie umowy, pod warunkiem że w sumie okres ten nie będzie przekraczał 3 miesięcy.


Przykładowy zapis umowy dotyczący rodzaju pracy

(...)

Umowa o praktyki absolwenckie

(...)

§ 3.

Przyjmujący powierza a Praktykant zobowiązuje się do:

  • prowadzenia elektronicznej metryki sprawy zgodnie z zasadami określonymi w art. 66a Kodeksu postępowania administracyjnego i rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 6 marca 2012 r. w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy (Dz.U. z 2012 r. poz. 250),
  • sporządzania projektów aktów administracyjnych, w tym decyzji i postanowień,
  • przedkładania podpisanych aktów administracyjnych w kancelarii urzędu w celu ich wysyłki do adresatów za potwierdzeniem odbioru.

(...)

Firma wykonująca usługi geodezyjne przyjęła absolwenta studiów na praktyki na 1 miesiąc od 1 do 30 kwietnia 2014 r. Po upływie tego okresu postanowiła podpisać kolejną umowę od 4 maja do 4 czerwca. Ewentualne przedłużenie praktyk jest dopuszczalne maksymalnie do 4 lipca 2014 r. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Kolejnym koniecznym zapisem umowy jest ustalenie dotyczące tygodniowego wymiaru czasu pracy w ramach praktyki. Nie może on przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ustalenie odpłatności

Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeśli ma być odpłatna, w umowie trzeba także określić wysokość świadczenia pieniężnego. Jego wysokość nie może przekraczać 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykładowy zapis umowy dotyczący tygodniowego czasu pracy w ramach praktyki

(...)

§ 4.

Tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie obowiązywania umowy wynosi 40 godzin. W ramach praktyki praktykant będzie wykonywał czynności będące przedmiotem umowy, w wymiarze 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15. do 16.15.

(...)

W 2014 r. najniższa płaca wynosi 1680 zł, czyli świadczenie dla praktykanta nie może przekraczać kwoty 3360 zł. Ten wymóg jest istotny z tego powodu, że wykonywanie praktyki nie pozbawia praktykanta statusu bezrobotnego. Jeżeli jednak praktyka jest odpłatna, to prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje praktykantowi, gdy świadczenie to nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. Bezrobotny absolwent zarejestrowany w urzędzie pracy w okresie odbywania praktyki będzie miał prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych jako osoba bezrobotna. Osoba bezrobotna, która pobiera zasiłek dla bezrobotnych, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, podlega również ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby korzystające z praktyk absolwenckich nie zostały wymienione w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jako podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom, zatem świadczenie pieniężne z tego tytułu nie będzie oskładkowane.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki firmy


Niektóre korzyści dla pracodawcy i praktykanta

Inne obowiązki pracodawcy

Miejsce odbywania praktyki nie zostało wymienione jako konieczny element umowy o praktykę absolwencką. Nie ma jednak przeszkód, aby strony określiły je w umowie. W zależności od charakteru pracy wykonywanej w ramach praktyki miejscem tym może być zarówno stały punkt, jak i oznaczony obszar. W konsekwencji do osób odbywających praktykę nie będzie się stosować art. 775 k.p., przyznającego pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy prawo do należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (pismo Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy z 31 marca 2010 r. w sprawie rozliczania podróży służbowych w czasie praktyk absolwenckich, GPP-364-4560-25-1/10/PE/RP).

Podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym – w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki – odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Nie może mu jednak powierzać pracy szczególnie niebezpiecznej.

Po zakończeniu praktyki, na wniosek praktykanta, jego organizator musi wystawić praktykantowi na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Rozwiązanie umowy

Umowa o praktykę absolwencką może zostać rozwiązana przez strony:

  • w każdym czasie, gdy jest bezpłatna,
  • z zachowaniem 7-dniowego okresu wypowiedzenia, na podstawie pisemnego wypowiedzenia, gdy jest odpłatna.

Ponieważ przepisy nie wskazują, co oznacza rozwiązanie umowy „w każdym czasie”, należy przyjąć, że chodzi tutaj o wypowiedzenie bezzwłoczne (natychmiastowe), którego może dokonać każda ze stron umowy, chyba że w umowie nieodpłatnej określono inny sposób rozwiązania umowy, np. z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Przykładowy wzór zaświadczenia o odbytej praktyce

Gdańsk, 30 maja 2014 r.

Bank ABC SA

Oddział I w Gdańsku

Zaświadczenie
o odbytej praktyce absolwenckiej

Pani Anna Nowak, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Ekonomii, w okresie od 1 kwietnia 2014 r. do 30 maja 2014 r. odbyła praktykę w Banku ABC SA, Oddział I w Gdańsku.

Zakres czynności w trakcie praktyki obejmował wykonywanie następujących czynności:

  • kontakt z klientami banku,
  • przygotowywanie baz klientów danego segmentu,
  • przygotowywanie projektów umów rachunków bankowych i produktów powiązanych,
  • raportowanie codziennej sprzedaży produktów banku.

Maria Kowalska

Dyrektor Oddziału I Banku ABC SA

w Gdańsku

Napoje dla pracowników w czasie upałów

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 183a–183e, art. 775, art. 129 § 1, art. 131 § 1, art. 132 § 1, art. 133 § 1, art. 134, art. 1573 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208),
  • art. 1–7 ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz.U. Nr 127, poz. 1052),
  • art. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 598),
  • art. 75 ust. 1 pkt 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 598).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Informacja o zaległości w ZUS na 0,01 zł wysyłana jest listem poleconym, a najwięksi gracze nie płacą milionowych zadłużeń

    Zadłużenie aktywnych płatników w ZUS rośnie. Rekordzista wśród aktywnych płatników jest zadłużony na ponad 822 mln zł. Czy ZUS może sam zmieniać przepisy? 

    Według danych udostępnionych przez ZUS, na koniec 2023 roku maksymalna kwota zadłużenia aktywnego płatnika wyniosła przeszło 822 mln zł. Rok wcześniej była o 3,5 mln zł mniejsza. Wśród komentujących te dane ekspertów nie brakuje opinii, że dopuszczenie do takiej sytuacji jest skandalem. Z kolei Zakład przekonuje, że sam nie może zmieniać przepisów. Jednak według znawców tematu, ZUS ma odpowiednie narzędzia do ściągania należności i nawet niewielkie kwoty są skutecznie egzekwowane od przedsiębiorców. Do tego po danych widać, że średnie zadłużenie aktywnych płatników wzrosło rok do roku o ponad 3 tys. zł, tj. do wartości blisko 31 tys. zł.

    Czy trzeba płacić ZUS gdy działalność gospodarczą się zawiesi, czy przerwę w biznesie można zrobić tylko raz w roku czy wiele razy

    Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników. Dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS.

    Przestępstwa finansowe. Zorganizowane grupy zajmują się praniem brudnych pieniędzy i korumpowaniem urzędników: co trzeba wiedzieć

    Korupcja, pranie pieniędzy, wyłudzenia, ataki hakerskie – to realne zagrożenia XXI wieku. Obecnie przestępczość finansowa, cyberprzestępczość oraz nowoczesne technologie są mocno ze sobą związane.

    Jak jeździć ekologicznie i oszczędnie. Pięć zasad sprawdzonych w praktyce i zalecanych każdej firmie transportowej

    W dobie rosnących kosztów firm transportowych i spowolnienia gospodarczego ekonomiczna jazda przestała być zjawiskiem sporadycznym, a stała się koniecznością i jednym ze sposobów na redukcję wydatków. Jakie są więc najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy? 

    REKLAMA

    Zboża ozime wiosną - jak nawozić dolistnie. 5 kluczowych wskazówek

    Jedną z najefektywniejszych form pielęgnacji (dokarmiania) zbóż ozimych wiosną jest nawożenie dolistne. Dobrze przemyślane działania agrotechniczne wraz z odpowiednim wyborem samego nawozu to korzyść dla roślin, a przede wszystkim dla rolnika. 

    Wakacje składkowe – zmiany w projekcie nowelizacji

    Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) została opublikowana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wprowadza tzw. wakacje składkowe. Przewiduje ona m.in. zmiany w zakresie podmiotów uprawnionych do takiej ulgi.

    Firma, która dopuściła do wycieku danych jej klientów traci renomę a także chętnych na zakup jej produktów

    Firmy pracują nad rozwojem marki i jej rozpoznawalnością wiele lat, po czym jedno fatalne zdarzenia burzy cały ten wysiłek. Takim incydentem w naszych czasach jest przede wszystkim wyciek danych klientów. Straconej w ten sposób reputacji marka nie jest w stanie odbudować.

    Zdaniem ZUS należy opłacać składki od wynagrodzenia wspólnika sp. z o.o. za czynności wykonywane na rzecz spółki

    ZUS w swoich najnowszych interpretacjach stwierdził, że wspólnik sp. z o.o., który za czynności wykonywane na rzecz spółki (tj. czynności określone w umowie spółki), bez zawierania ze spółką odrębnej umowy cywilnoprawnej otrzymuje wynagrodzenie, będzie objęty ubezpieczeniami społecznymi z tego tytułu jako zleceniobiorca.

    REKLAMA

    ARiMR - ostatnie 2 dni na wnioski o dofinansowanie ubezpieczenia zwierząt!

    Zostały ostatnie 2 dni dla rolników na złożenie wniosków o zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

    AI Act zatwierdzony. Kiedy wejdzie w życie? 5 wniosków, które są szczególnie ważne dla firm z sektora biomedycznego

    Znamy już finalny, zaakceptowany przez państwa członkowskie draft AI Act – unijnej ustawy o Sztucznej Inteligencji. Jaki wpływ wywrze ona na działalność firm z sektora biomedycznego? Prezentujemy 5 najważniejszych wniosków. 

    REKLAMA