| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Korzyści z zatrudnienia na praktykę absolwencką

Przedsiębiorcy coraz chętniej szukają osób do pracy z jednoczesnym zmniejszeniem kosztów zatrudnienia. Najczęściej poszukują praktykantów bądź absolwentów. Umowa absolwencka pozwana zdobyć pracownika, bez konieczności wypłacania mu wynagrodzenia, a absolwentowi pozwala znaleźć niezbędne doświadczenie. Dla obu stron umowa ta jest korzystna.

Przykładowy zapis umowy dotyczący rodzaju pracy

(...)

Umowa o praktyki absolwenckie

(...)

§ 3.

Przyjmujący powierza a Praktykant zobowiązuje się do:

  • prowadzenia elektronicznej metryki sprawy zgodnie z zasadami określonymi w art. 66a Kodeksu postępowania administracyjnego i rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 6 marca 2012 r. w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy (Dz.U. z 2012 r. poz. 250),
  • sporządzania projektów aktów administracyjnych, w tym decyzji i postanowień,
  • przedkładania podpisanych aktów administracyjnych w kancelarii urzędu w celu ich wysyłki do adresatów za potwierdzeniem odbioru.

(...)

Firma wykonująca usługi geodezyjne przyjęła absolwenta studiów na praktyki na 1 miesiąc od 1 do 30 kwietnia 2014 r. Po upływie tego okresu postanowiła podpisać kolejną umowę od 4 maja do 4 czerwca. Ewentualne przedłużenie praktyk jest dopuszczalne maksymalnie do 4 lipca 2014 r. Takie postępowanie będzie prawidłowe.

Kolejnym koniecznym zapisem umowy jest ustalenie dotyczące tygodniowego wymiaru czasu pracy w ramach praktyki. Nie może on przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ustalenie odpłatności

Praktyka może być odbywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeśli ma być odpłatna, w umowie trzeba także określić wysokość świadczenia pieniężnego. Jego wysokość nie może przekraczać 2-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Przykładowy zapis umowy dotyczący tygodniowego czasu pracy w ramach praktyki

(...)

§ 4.

Tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie obowiązywania umowy wynosi 40 godzin. W ramach praktyki praktykant będzie wykonywał czynności będące przedmiotem umowy, w wymiarze 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15. do 16.15.

(...)

W 2014 r. najniższa płaca wynosi 1680 zł, czyli świadczenie dla praktykanta nie może przekraczać kwoty 3360 zł. Ten wymóg jest istotny z tego powodu, że wykonywanie praktyki nie pozbawia praktykanta statusu bezrobotnego. Jeżeli jednak praktyka jest odpłatna, to prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje praktykantowi, gdy świadczenie to nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. Bezrobotny absolwent zarejestrowany w urzędzie pracy w okresie odbywania praktyki będzie miał prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych jako osoba bezrobotna. Osoba bezrobotna, która pobiera zasiłek dla bezrobotnych, oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, podlega również ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby korzystające z praktyk absolwenckich nie zostały wymienione w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych jako podlegające obowiązkowym ubezpieczeniom, zatem świadczenie pieniężne z tego tytułu nie będzie oskładkowane.

Zatrudnianie pracowników - obowiązki firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK