| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Przedsięwzięcie budowlane jest procesem na tyle skomplikowanym, że do jego unormowania ustawodawca wprowadził specjalny typ umowy nazwanej – umowy o roboty budowlane, uregulowanej w rozdziale XVI (art. 647 - art. 658) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.), w którym to nałożone zostały zarówno na wykonawcę budowlanego, jak również na inwestora szczególne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek wykonawcy do informowania inwestora o przeszkodach uniemożliwiających prawidłowe wykonywanie robót.

Jedną z takich przeszkód może być właśnie brak frontu robót, na skutek czego wykonawca nie może wykonywać określonych robót budowlanych, a tym samym ponosi ryzyko nieterminowego wykonania zamówienia. W sytuacji takiej wykonawca pozostaje w sytuacji, w której spełnienie jego świadczenia w danym momencie jest niemożliwe, za co nie może ponosić odpowiedzialności.  Należy podkreślić, iż wykonawca robót budowlanych nie może ponosić negatywnych konsekwencji za ewentualne opóźnienie w przedmiocie wykonania umowy o roboty budowlane na skutek opóźnienia w przekazaniu bądź braku frontu robót.

W sytuacji zaistnienia braku frontu robót należy niezwłocznie zawiadomić inwestora o wystąpieniu przeszkód w prawidłowym wykonaniu umowy wraz z wnioskiem o zmianę terminu realizacji umowy o czas niemożliwości wykonywania robót. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze okres, w którym występowały przeszkody będzie tożsamy z okresem potrzebnym na wykonaniu opóźnionych prac, co wynikać może m.in. z przyczyn technologicznych, logistycznych, kadrowych etc. Zatem wnioskując o przedłużenie terminu warto uwzględnić czas realny niezbędny do prawidłowego wykonania zamówienia.

Wykonawca powinien zatem bezwzględnie pamiętać, aby każdorazowo i niezwłocznie informować inwestora o wszelkich przeszkodach mogących zagrozić prawidłowemu wykonaniu robót. Jest to nie tyle prawo, co obowiązek nałożony ustawowo, a zatem z daleko posuniętej ostrożności, ze względu na złożoność procesu budowlanego, wykonawca powinien zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK