| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Jeżeli chcesz zawiesić na jakiś czas swoją działalność gospodarczą – koniecznie przeczytaj o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących tej kwestii.

Opłaty

Zarówno wniosek o zawieszenie prowadzenia działalności, jak i wniosek o jej wznowienie będą zwolnione z opłaty skarbowej.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w okresie przerwy

W czasie, w którym działalność gospodarcza pozostaje zawieszona przedsiębiorca nie może podejmować nowych czynności związanych z prowadzeniem działalności, ani też osiągać z niej bieżących przychodów.

Nie chodzi tu jednak o całkowite zaprzestanie działań. Należy bowiem zauważyć, że przedsiębiorca zgodnie z przepisem art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma prawo podejmować wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz przyjmować należności. Ma też prawo, a nawet obowiązek regulować zobowiązania, które powstały przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, jak również brać czynny udział w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z przedmiotową działalnością. Ponadto jest on zobowiązany realizować wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa i podlega kontroli na zasadach przewidzianych dla tej grupy przedsiębiorców.

Wiążąca interpretacja organu

Zgodnie z omawianymi unormowaniami przedsiębiorca uzyskał nadto możliwość wystąpienia z wnioskiem do organu, czy to do dyrektora izby skarbowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy innych urzędów o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia danin publicznych w indywidualnej sprawie. W treści wniosku powinny się znaleźć dane identyfikujące przedsiębiorcę oraz dokładny opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własne stanowisko w sprawie.

Przedstawienie stanowiska przez organ jest dokonywane w drodze decyzji niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzydziestu dni od chwili złożenia wniosku. Przysługuje od niej odwołanie. Wskazana interpretacja zawiera stanowisko w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.

Składając wniosek o wydanie interpretacji przedsiębiorca jest zobowiązany do wniesienia opłaty w wysokości 40 złotych, którą należy wpłacić w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku nie dokonania opłaty w terminie, organ pozostawi wniosek bez rozpatrzenia.

Wskazana decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, jeśli jednak zastosuje się on do zawartych w niej wskazówek, organ nie może obciążyć go jakimikolwiek opłatami, sankcjami administracyjnymi, ani też finansowymi. Stwarza to po stronie przedsiębiorcy swego rodzaju pewność, że nawet jeśli organ zmieni zdanie, nie poniesie on żadnych konsekwencji.

Jeśli jednak przedsiębiorca stwierdzi, że przedstawione stanowisko jest dla niego niekorzystne, może postąpić inaczej, jednak wówczas działa już na własne ryzyko.

Wprowadzone ostatnią nowelizacją zmiany z całą pewnością zmierzają do urzeczywistnienia idei swobodnego wykonywania działalności gospodarczej. Zakładając własną działalność nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak na przestrzeni dłuższego czasu będzie ona realizowana.

Zobacz: Pomoc de minimis dla zakładów pracy chronionej

Chaos towarzyszący starej, niesformalizowanej procedurze zawieszania wykonywania działalności gospodarczej prowadził często do powstawania po stronie przedsiębiorców, bez ich wiedzy astronomicznych zaległości w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędu skarbowego. Przedstawiona powyżej regulacja, miejmy nadzieję, rozwiąże ostatecznie problemy przedsiębiorców rodzące się często w tym obszarze.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK