| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Zasady zawieszania działalności gospodarczej

Jeżeli chcesz zawiesić na jakiś czas swoją działalność gospodarczą – koniecznie przeczytaj o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących tej kwestii.

W treści wniosku powinno się znaleźć podobnie, jak dotychczas, oznaczenie przedsiębiorcy – jego nazwa lub firma, nr PESEL, jego numer ewidencyjny, nr NIP, siedziba i adres miejsca zamieszkania oraz okres, na jaki zawiesza on działalność, albo też data planowanego wznowienia działalności. Ponadto do wniosku należy dołączyć oświadczenie o nie zatrudnianiu pracowników.

Polecamy: serwis PIT

Bieg okresu zawieszenia działalności rozpoczyna się w dniu wskazanym przez przedsiębiorcę we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Okres ten może zostać określony przez przedsiębiorcę w sposób dowolny, zarówno poprzez wskazanie określonych dat, jak i ustalenie ilości miesięcy, na jaką działalność zostaje zawieszona. W świetle regulacji ustawowych do formalnego zawieszenia nie może jednak dojść wcześniej, niż w dniu złożenia wniosku przez przedsiębiorcę.

Nieco inaczej rzecz się będzie miała w przypadku skuteczności zawieszenia działalności w odniesieniu do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, takich jak składki na ubezpieczenia społeczne lub podatki. Chwilą początkową dla zawieszenia obowiązku odprowadzania składek jest tu pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek.

Wznowienia działalności przedsiębiorca może natomiast dokonać poprzez złożenie w odpowiednim organie ewidencji działalności gospodarczej wniosku o wpis o wznowieniu działalności. Zgłoszenia takiego należy dokonać przed upływem terminu wskazanego przez przedsiębiorcę w zgłoszeniu. Poza danymi identyfikacyjnymi przedsiębiorcy we wniosku powinien znajdować się również termin planowanego podjęcia działalności. Do chwili złożenia takiego wniosku działalność gospodarczą uważa się za zawieszoną. W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym za moment krańcowy zawieszenia przyjmuje się dzień poprzedzający dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

W przypadku nie złożenia przez przedsiębiorcę w ustawowym terminie 24 miesięcy takiego wniosku, organ ewidencyjny dokona z urzędu jego wykreślenia z rejestru. Wskazana czynność będzie musiała być jednak poprzedzona wezwaniem przedsiębiorcy w terminie 30 dni do złożenia wniosku o wpis wznowienia.

Polecamy: serwis VAT

Po dokonaniu wpisu do ewidencji o zawieszeniu działalności lub też jej wznowieniu przez przedsiębiorcę organ ewidencyjny prześle niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni, dane z wniosku o wpis do ewidencji do właściwych instytucji, w tym do wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz właściwej miejscowo jednostki terenowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK