| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Upadłość przedsiębiorstwa to nie koniec biznesu

Przy słowie upadłość na przedsiębiorcę pada blady strach. Jednak to nie oznacza natychmiastowego pożegnania z działalnością gospodarczą. Wręcz przeciwnie, w momencie ogłoszenia upadłości przedsiębiorca będzie miał czas na restrukturyzację zadłużenia i opracowanie strategii dalszego działania.

Upadłość jest procedurą wszczynaną w przypadku niewypłacalności dłużnika, która polega głównie na wspólnym dochodzeniu roszczeń przez wszystkich wierzycieli zadłużonego. Jest to tzw. egzekucja uniwersalna prowadzona na rzecz wszystkich wierzycieli dłużnika. Liczą się tu jednocześnie wszystkie składniki jego majątku.

Szansa na odbudowę

Postępowanie upadłościowe umożliwia m.in. restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika. Są też przypadki, kiedy pod pewnymi szczególnymi warunkami dłużnik może liczyć na zwolnienie z reszty długów.

Wojciech Barański, radca prawny i partner kancelarii DeBenedetti Majewski Szczęśniak na łamach miesięcznika „Forbes” podaje, że wśród rodzajów postępowań , jakie wymienia ustawa z 2003 roku „Prawo upadłościowe i naprawcze” wyróżnia się:

• Upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika;
• Upadłość z możliwością zawarcia układu;
• Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością;
• Updłość konsumecka – upadłość osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (ustawa obowiązuje od 31 marca br.).

Zobacz: Działalność gospodarcza w zakresie skupu mleka - obowiązki

Z tej listy jedynie upadłość dotycząca likwidacji majątku dłużnika może być rozumiana jako bankructwo.

W pozostałych przypadkach przedsiębiorcy we współpracy z wierzycielami, a także pod nadzorem sądu mogą przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia i po zakończeniu postępowania upadłościowego kontynuować działalność gospodarczą.

Zawarcie układu

Przedsiębiorcy, którzy są niewypłacalni, a składniki ich majątku pokrywają roszczenia wierzycieli mogą skorzystać z rozwiązania, które daje upadłość z możliwością zawarcia układu.
Wojciech Barański zaznacza, że jest ona realna wyłącznie wtedy, gdy dłużnik może zaspokoić roszczenia wierzycieli.

Rzadkie postępowanie

Postępowanie naprawcze w razie zagrożenia niewypłacalnością jest praktycznie niewykorzystywane w Polsce. Szacuje się, że ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce było przeprowadzone zaledwie kilka takich postępowań.

Wynika to najczęściej z niewiedzy przedsiębiorców z zakresu prawa i przekonanie, że problem rozwiąże się sam. Tym czasem eksperci radzą, że rozwiązanie problemu we właściwym terminie może uchronić firmę przed bankructwem.

Zobacz: Jak uzyskać certyfikat akredytacji w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK