| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Najczęściej popełniane błędy biznesowe

Każdy przedsiębiorca, który zaczynał działalność gospodarczą wie, że nawet przy najlepszym przygotowaniu nie da się uniknąć pewnych błędów. Tym bardziej w okresie spowolnienia gospodarczego, kiedy wiele firm zaczyna chaotycznie szukać sposobów na przetrwanie.

2. Błędy przedsiębiorców ubiegających się o dotacje unijne

Dzięki obecności Polski w UE przedsiębiorcy mają dodatkowe możliwości dofinansowania działalności ze środków publicznych. W latach 2007-2013 biznesmeni będą mogli otrzymać z Funduszy Strukturalnych UE i środków krajowych 80 mld euro.

Na etapie podjęcia decyzji o ubieganie się o dotacje unijne często się zdarza, że przedsiębiorcy mają dużo obaw, czy warto starać się o unijne fundusze.

Ta forma finansowania szczególnie opłaca się dla małych firm, które nie zawsze mogą pozyskać kapitał na zaplanowane inwestycje. Ponadto jest ona nieporównywalna do innych sposobów finansowania projektów.

Warto jest zatem postarać się o dobre przygotowanie wniosku o dotację, by zaoszczędzić pieniądze i czas.

Nie warto samemu pracować nad wnioskiem

Na dobre przygotowanie wniosku o dotację unijną trzeba poświęcić sporo czasu. W przypadku bardzo małych firm często dochodzi do dylematu czy uda się pogodzić bieżącą pracę z opracowaniem takiego dokumentu. Jeśli firmie zabraknie sił i środków, cały wysiłek może zakończyć się niepowodzeniem.

Duża część składanych wniosków zawiera błędy merytoryczne i jest odrzucana już na wstępnym etapie oceny. Dlatego warto jest nawiązać współpracę z doradcą, który pomoże zdefiniować główne założenia projektu i opisać go według wymaganych przez unijne procedury kryteriów.

Ponadto doradca poprowadzi firmę przez wszystkie etapy przygotowania wniosku aż do jego złożenia wraz z opracowaniem biznesplanu.

Zobacz: Jakie są zasady pobierania opłat przez Urząd Patentowy

a. Problem z zapewnieniem wkładu własnego

Jednym z problemów firm ubiegających się o unijne dotacje jest zapewnienie wkładu własnego. W tym przypadku wnioskodawcy nie powinni lekceważyć kwestii promesy kredytowej. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z pomocy unijnej i ubiegają się o dotację w kwocie przekraczającej 125 tys. złotych, wraz z wnioskiem o dofinansowanie muszą przedstawić także promesę lub umowę kredytową.

b. Zły kierunek działania

Wśród najczęściej spotykanych przyczyn odrzucenia wniosków jest także zły wybór kierunku działania. Ważne jest aby inwestycje wspierane w ramach programu unijnego były nowymi przedsięwzięciami.

To znaczy, że nie da się sfinansować już rozpoczętych działań. Błędem wielu przedsiębiorców jest to, że projekt który przedstawiają jest kolejnym etapem realizowanego przedsięwzięcia.

Z kolei przedstawione w projekcie koszty powinny tworzyć całość logicznie powiązanych ze sobą wydatków. Lista przypadkowych zakupów, które są potrzebne dla bieżącej działalności firmy przekreśli szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

c. Wniosek o dotacje - błędy merytoryczne

We wnioskach o dotacje często pojawia się błędna ocena rezultatów, jakie dany projekt przyniesie firmie. Do najczęstszych błędów w ocenie tych skutków zalicza się:

  • Brak opisanej organizacji szkoleń, np. liczby godzin na szkolenie i w całym projekcie;
  • Błędy dotyczące podanych danych;
  • Nierealne założenia, wynikające z braku doświadczenia dotyczącego zarządzania projektami o znacznej wartości;
  • Nieprawidłowa proporcja liczby materiałów szkoleniowych do liczby uczestników.

Najczęściej występujące błędy dotyczące budżetu:

  • Niekwalifikowane koszty, np. zakup sprzętu, zakup książek do biblioteki, koszt audytu i gwarancji bankowej przy realizacji małych projektów;
  • Włączanie do kosztorysu działań, o których nie ma mowy we wniosku;
  • Źle wyliczona kwota dofinansowania i wkład prywatny;
  • Wynajem pomieszczeń, gdy z opisu wynika, że wnioskodawca zapewnia własne zaplecze
  • Koszty zawyżone i nadmierne rozciągnięcie projektu w czasie.

Każdy złożony wniosek przechodzi przez długi okres weryfikacji, który może trwać nawet parę miesięcy. Pierwszy etap weryfikacji polega na zbadaniu zgodności formalnej złożonego wniosku z kryteriami danego programu.
Drugi dotyczy kontroli pod kątem wykonalności technicznej i finansowej. Na tym etapie sprawdza się czy jednostka składająca wniosek jest w stanie zrealizować zaplanowane przedsięwzięcie.
Z kolei trzeci etap polega na badaniu zgodności wniosku z kryteriami merytorycznymi.

Zobacz: Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie błędy są najczęstsze?
Jakie błędy są najczęstsze?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK