REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności.
Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Przedsiębiorca informuje o zawieszeniu działalności gospodarczej, a nie występuje o wyrażenie zgody na jej zawieszenie. Pomimo, że w tej sprawie należy złożyć wniosek. Jest to jednak wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu w ewidencji, a nie wniosek o wyrażenie przez urząd zgody na zawieszenie działalności gospodarczej. 

REKLAMA

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

REKLAMA

Niekiedy przedsiębiorcy sądzą, że muszą uzyskać zgodę na zawieszenie działalności, gdyż zatrudniania pracowników odbiera prawo do zawieszenia działalności gospodarczej i od reguły tej nie ma żadnych wyjątków. Prowadzi więc to do wniosku, że urzędnicy na poziomie ewidencji gminnej skontaktują się z ZUS, sprawdzą czy według dokumentów ZUS firma nie zatrudnia pracowników, a dopiero potem zostanie wydana decyzja ze zgodą na zawieszenie działalności.

Są to błędne wyobrażenia – urzędy są przez przedsiębiorcę tylko informowane o zawieszeniu działalności. Obostrzenia co braku pracowników ma odzwierciedlenie w konstrukcji formularza EDG-1. Składając go składa się jednocześnie oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników (pole 3 w rubryce 21 „Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej”).

Zobacz: Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jest też pułapka w nowych przepisach. Warunek nie zatrudniania pracowników wprowadza ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. W momencie wprowadzania nowych przepisów wydawało się, że chodzi tu o pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. ZUS uważa jednak, że chodzi też o zleceniobiorców. W komunikacie dla płatników składek W sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. zmian w przepisach dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia wykonywania pozarolniczej działalności przez przedsiębiorców w ramach tzw. "jednego okienka” ZUS poinformował, że nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy płatnik nadal zatrudnia osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców).

Wynika to z tego, że np. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu tej ustawy, uważa także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności (w EDG-1, rubryka 21, pole 1). Nie może to być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. 

Nie trzeba podawać informacji o dokładnej dacie wznowienia działalności gospodarczej. Ujawnia się w momencie zawieszania działalności gospodarczej tylko przewidywany okres zawieszenia w miesiącach (rubryce 21, pole 2).

EDG-1 to bardzo rozbudowany formularz. Zawieszając działalność gospodarczą wypełnia się tylko jego część. Warto przed złożeniem wniosku o wpis informacji o zawieszeniu poszukać w instrukcji wypełniania EDG-1 (jest dostępna wraz z formularzem), które rubryki i pola należy wypełnić. Są to rubryki i pola: 01.3, 02, 03.1, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 21

Korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest uwolnienie się od obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Jak wygląda kwestia przeprowadzenia zawieszenia w ZUS w zakresie formularzy, jakie trzeba tam złożyć? Po złożeniu EDG-1 urzędnicy przekażą do ZUS kopię wpisu informacji o zawieszeniu. Następnie ZUS sporządzi dokumenty:
• ZUS ZWPA - wyrejestrowanie płatnika składek,
• ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
• ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej - osoby prowadzącej działalność.
ZUS wyrejestrowuje także z ubezpieczeń osoby współpracujące i członków rodziny osób współpracujących (formularze ZUS ZWUA i ZUS ZCNA).

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA