| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej

Osoba fizyczna rejestrując firmę składa formularz EDG-1. Pozwala to uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, NIP i REGON, załatwić zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek dokumentów. Formularz ten może jednak zostać złożony nie tylko jako wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmiany wpisu w tej ewidencji. EDG-1 służy także do zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej oraz informacji o jej wznowieniu. Najkrótszy okres zawieszenia to 1 miesiąc, maksymalny to 24 miesiące.

Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności (w EDG-1, rubryka 21, pole 1). Nie może to być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. 

Nie trzeba podawać informacji o dokładnej dacie wznowienia działalności gospodarczej. Ujawnia się w momencie zawieszania działalności gospodarczej tylko przewidywany okres zawieszenia w miesiącach (rubryce 21, pole 2).

EDG-1 to bardzo rozbudowany formularz. Zawieszając działalność gospodarczą wypełnia się tylko jego część. Warto przed złożeniem wniosku o wpis informacji o zawieszeniu poszukać w instrukcji wypełniania EDG-1 (jest dostępna wraz z formularzem), które rubryki i pola należy wypełnić. Są to rubryki i pola: 01.3, 02, 03.1, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 21

Korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest uwolnienie się od obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Jak wygląda kwestia przeprowadzenia zawieszenia w ZUS w zakresie formularzy, jakie trzeba tam złożyć? Po złożeniu EDG-1 urzędnicy przekażą do ZUS kopię wpisu informacji o zawieszeniu. Następnie ZUS sporządzi dokumenty:
• ZUS ZWPA - wyrejestrowanie płatnika składek,
• ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
• ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej - osoby prowadzącej działalność.
ZUS wyrejestrowuje także z ubezpieczeń osoby współpracujące i członków rodziny osób współpracujących (formularze ZUS ZWUA i ZUS ZCNA).

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK