| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Stworzenie konkurencyjnego przedsiębiorstwa – formy konkurencyjności

Stworzenie konkurencyjnego przedsiębiorstwa – formy konkurencyjności

Każdy przedsiębiorca, który zastanawiał się nad uruchomieniem biznesu wie, że konkurować można nie tylko ceną. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się zdobyciem poszczególnych segmentów rynku. Poznanie mechanizmów konkurencji może być przydatne nie tylko na etapie tworzenia firmy, ale również w dalszej działalności gospodarczej.

Współzawodnictwo

Konkurencja to proces, w którym kontrahenci walczą o prawo zawierania transakcji rynkowych posługując się korzystniejszą od innych uczestników rynku ofertą w celu realizacji swoich interesów.

W ekonomii konkurencję uważa się za podstawę wolnego rynku, który działa na zasadzie wolności współzawodniczenia ze sobą wszystkich podmiotów gospodarczych we wszystkich obszarach. W języku potocznym przyjęło się, że konkurencje stanowi grupa przedsiębiorstw, które działają w tej samej branży i na tym samym rynku.

Zobacz: Jak ogłosić bankructwo jednoosobowej firmy?

Mechanizm i formy konkurencyjności

Mechanizm konkurencyjności to kompleks działań podmiotów gospodarczych, które zmierzają do przewagi na danym rynku. Z kolei konkurencyjność przedsiębiorstw może być rozumiana jako system złożony z takich elementów jak przewaga konkurencyjna, instrumenty konkurowania, uzyskana pozycja konkurencyjna przedsiębiorstwa na rynku i potencjał konkurencyjności.

Aby oferta danej firmy była atrakcyjniejsza przedsiębiorca może konkurować cenowo lub postawić na inne mechanizmy konkurencyjności, do których można zaliczyć lepszą jakość świadczonych usług czy produkowanych towarów, dodatkowe gwarancje, dodatki, ciekawy sposób prezentacji produktu, krótszy czas świadczenia usług bądź niższe koszty eksploatacji.

Ponadto do konkurencji pozacenowej należy m.in. większy asortyment produkcji, zwiększone normy bezpieczeństwa, dodatkowe informacje zamieszczone na produktach lub możliwość wyboru formy zapłaty.

Zobacz: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mechanizm konkurencyjności to kompleks działań podmiotów gospodarczych, które zmierzają do przewagi na danym rynku.
Mechanizm konkurencyjności to kompleks działań podmiotów gospodarczych, które zmierzają do przewagi na danym rynku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK