| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Służba Celna wyda zezwolenia na loterie fantowe i promocyjne

Służba Celna wyda zezwolenia na loterie fantowe i promocyjne

Już niedługo przedsiębiorca chcący zorganizować loterię fantową, promocyjną, czy audiotekstową będzie musiał udać się po zezwolenie do urzędów lub izb celnych, a nie jak dotąd do Ministra Finansów, czy Izby Skarbowej.

Oczywistą konsekwencją powyższego będzie to, że zatwierdzania pierwotnych i zmienianych regulaminów tych loterii dokonywać będą ci dyrektorzy izb celnych, którzy udzielą zezwoleń na prowadzenie takich gier (zatwierdzenie regulaminu loterii jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zezwolenia na jej prowadzanie).

Podmioty urządzające loterie fantowe, w dalszym ciągu będą zobowiązane do składania deklaracji podatkowych, ale tym razem będą one musiały je składać do naczelnika urzędu celnego właściwego dla siedziby organu właściwego do udzielenia zezwolenia na urządzanie tej loterii (czyli dyrektora izby celnej). Z kolei, kwoty należnego podatku wpłacane będą na rachunek izby celnej właściwej dla tego naczelnika urzędu celnego, a więc na takich samych zasadach, jakie obowiązują w podatku akcyzowym od września 2003 r.

W przypadku loterii promocyjnych ustawodawca nie tylko utrzymał w mocy ustawowe wyłączenie tych gier z opodatkowania podatkiem od gier, ale również nie zrezygnował z obowiązku dokonania przez podmiot urządzający loterię promocyjną rozliczenia wyniku finansowego takiej gry w ciągu 30 dni od jej zakończenia. Jedyną zmianą w tym zakresie jest to, że rozliczenia takiego nie będzie się już składać w urzędzie skarbowym, ale w urzędzie celnym.

Z dniem wejścia w życie powyższych zmian, Minister Finansów wyznaczy w drodze rozporządzenia naczelników urzędów celnych i dyrektorów izb celnych, którzy będą zajmować się powyższymi kwestiami – należy oczekiwać, iż zezwolenia wydawać będą wszyscy dyrektorzy izb celnych, tak jak ma to obecnie miejsce z dyrektorami izb skarbowych.

Zobacz: Utrudnianie realizacji reklamacji jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów

Dodatkowo, przepis art. 234 ustawy o Służbie Celnej nakłada na podmioty urządzające loterie fantowe i promocyjne obowiązek przesłania właściwemu naczelnikowi urzędu celnego zgłoszenia oraz dokumentacji dotyczącej prowadzonej działalności, określając jednocześnie 3-miesięczny termin na dokonanie takiego zgłoszenia. Termin ten liczony będzie od dnia wejścia w życie ustawy.

Grzegorz Musolf ekspert podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK