| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Umowy handlowe z rosyjskimi partnerami

Wiedza dotycząca właściwego zawierania umów handlowych jest potrzebna każdemu inwestorowi. Aby uniknąć nieporozumień interpretacji treści tego dokumentu w Rosji wystarczy zapoznać się z przepisami rosyjskiego prawa i sprawdzić wiarygodność partnera.

Aby zyskać na czasie i zaoszczędzić pieniądze wystarczy oprzeć umowę na prawie rosyjskim. WPHI w Moskwie podaje, że postępowanie w sądzie arbitrażowym w Rosji przebiega dosyć szybko.

Polski przedsiębiorca powinien dostać tak zwany nakaz zapłaty maksymalnie w przeciągu miesiąca od momentu złożenia wniosku do sądu.
Koszty sądowe w Rosji są stosunkowo niskie. Przedsiębiorca zapłaci za nie maksymalnie do 100 tys. rubli, czyli około 10 tys. złotych.

Zobacz: Jak banki traktują małego przedsiębiorcę?

Prawidłowy zapis umowy

Jeśli polski inwestor przyjmuje za obowiązujące w umowie przepisy prawa polskiego należy precyzyjnie określić właściwość sądu.


W umowie handlowej nie można zaznaczyć właściwość sądu na zasadzie – „sąd arbitrażowy w Warszawie”, ponieważ obecnie w mieście działa kilka sądów arbitrażowych.
W przypadku sporu pozwany może podnieść, który sad był wybrany. To z kolei może być argumentem do przeniesienia sprawy do rozpatrzenia przez sąd powszechny. Dlatego ważne jest precyzyjne określenie sądu, np. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK