| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Leasing w Rosji. Wady i zalety

Leasing w Rosji. Wady i zalety

Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

Kryzys finansowy poważnie wpłynął na działalność firm leasingowych w Rosji. Niemniej jednak, spółki zajmujące się leasingiem w tym kraju trzymają ster. Portal Promocji Eksportu przy Ministerstwie Gospodarki podaje, że rosyjski rynek usług leasingowych rośnie w tempie 22-26 proc. rocznie.

Ulgi podatkowe

Do jednych z głównych zalet leasingu zaliczane są ulgi podatkowe. Opłaty leasingowe płacone przez dzierżawcę są uwzględniane przez niego w pozostałych kosztach związanych z produkcją i eksploatacją. Środki na ich zapłatę odliczane są przed powstaniem zysku podlegającego opodatkowaniu – „tarcza podatkowa”.

Leasingobiorca korzysta także z mechanizmów przyspieszonej amortyzacji, czyli zmniejszenia całkowitej kwoty należności z tytułu podatku od mienia za cały okres trwania umowy leasingu – „tarcza amortyzacyjna”.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Ryzyko zawsze jest

Przy zawieraniu umowy leasingowej istnieje możliwość rozłożenia ryzyka finansowego między kilkoma partnerami. Wiąże się to jednak z podwyższonym stopniem złożoności organizacji z powodu większej liczby uczestników transakcji.

Za leasingiem przemawia między innymi to, że wymagania dotyczące kondycji finansowej leasingobiorcy są zwykle znacznie mniejsze, niż osób ubiegających się o kredyt. Jednak słabą stroną takiego podejścia są problemy, które mogą pojawić się w związku z określeniem zdolności kredytowej partnerów.

Koszty leasingu

Kolejną zaletą leasingu jest możliwość szybkiego inwestowania bez poniesienia wysokich kosztów początkowych i stosunkowo krótkie terminy przeprowadzania operacji leasingowych w porównaniu z załatwianiem kredytu. Jednak leasingobiorca powinien także wiedzieć o dodatkowych kosztach, którymi są ubezpieczenia nabywanego mienia.

Podobnie jak i w Polsce na ostateczny koszt leasingu wpływają także raty leasingowe, opłaty towarzyszące, takie jak wpłata początkowa i opłaty manipulacyjne.
W niektórych przypadkach firma leasingowa może spodziewać się również wpłaty depozytu gwarancyjnego, który ma zabezpieczyć roszczenia finansującego w przypadku nienależytego wykonania umowy przez leasingobiorcę.

Zobacz: Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Nie zawsze szybko

Proces załatwiania formalności urzędowych trwa niewiele dłużej niż w przypadku kupna środków transportu i znacznie szybciej, niż w przypadku załatwiania kredytu. Jednak, jeśli firma leasingowa działa za pośrednictwem przedstawicielstwa proces załatwiania formalności urzędowych może się przedłużyć.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK