| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Zgodnie z Ordynacją podatkową zobowiązany do zapłaty podatku jest podatnik. Podatek uznaje się za zapłacony (zobowiązanie podatkowe wygasa) tylko wówczas gdy zapłaci go osoba do tego zobowiązana, właśnie podatnik. W spółkach osobowych (cywilnej, jawnej, komandytowej i partnerskiej) podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Inny podmiot – m.in. spółka, nie może ze swojego rachunku skutecznie zapłacić za podatku za podatnika. 

Z formalnego punktu widzenia Pana urząd skarbowy ma rację. Jednak w praktyce większość urzędów skarbowych bez problemów przyjmuje wpłaty podatków dochodowych za wspólników, z rachunków spółek. Jest to praktyka wygodna dla urzędów i zazwyczaj dla podatników, chociaż nie jest zgodna z przepisami. Tak postępuje urząd skarbowy, w którym rozlicza się pański brat.

Wydaje się że i pański urząd poprzednio stosował tę praktykę. Być może dodatkowo urząd kierował się argumentem, że wspólnicy spółki byli jednocześnie małżonkami pozostającymi we współwłasności majątkowej.

Zobacz: Wybór formy opodatkowania dochodów firmy

Wyjątkiem od obowiązku zapłaty podatku przez podatnika jest instytucja tzw. posłańca, który wpłaca pieniądze powierzone mu przez podatnika. To rozwiązanie wymaga dodatkowo złożenia przez posłańca pisemnego oświadczenia, że w takim właśnie charakterze dokonuje wpłaty. Dodatkowa formalność powoduje że wpłata podatku przez posłańca jest niewygodna ale w szczególnych sytuacjach może być praktycznym rozwiązaniem (np. przy wyjeździe na urlop).

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK