| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Procedura tzw. jednego okienka dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

W dniu 31 marca 2009 r., w wyniku uchwalenia ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 18, poz. 97), weszła w życie m.in. nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ustawa ta wprowadza procedurę tzw. jednego okienka dla podmiotów podlegających obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Przedsiębiorcy nie będą już musieli składać odrębnych wniosków o wpis, czy też o zmianę wpisu w ewidencji REGON oraz dokonywać zgłoszeń identyfikacyjnych podatników w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) i ich aktualizacji.

W ramach nowelizacji ustawy, został wprowadzony obowiązek składania, wraz z wnioskiem o wpis lub o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców:
• wniosku o wpis lub o zmianę wpisu do ewidencji REGON,
• zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizującego NIP, wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego (pod rygorem zwrotu wniosku),
• zgłoszenia płatnika składek na ubezpieczenie społeczne albo jego zmiany.

Zobacz: Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Cały proces dokonywania wpisu bądź zmiany wpisu dla przedsiębiorców zakłada brak konieczności bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy z urzędami.

Jednakże do Urzędu Statystycznego (do rejestru REGON) przedsiębiorca może bezpośrednio zgłaszać się w następujących przypadkach:
• przy zmianie cech nieobjętych wpisem do rejestru przedsiębiorców (np.: zmiana formy własności, liczby pracujących lub zatrudnionych),
• przy dokonywaniu zgłoszenia wpisu, zmian lub skreślenia zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców przed dniem wejścia w życie przepisów obowiązujących od dnia 31 marca 2009 r.,
• z żądaniem wydania aktualnego zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
• składając wniosek w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu eREGON),
• przy zgłaszaniu spółki kapitałowej w organizacji,
• przekazując ankietę aktualizacyjną zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 14 października 2008 r. w sprawie terminu i formy przekazania ankiety aktualizacyjnej krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, aktualizującą dane wpisane do rejestru REGON, w tym działalności według PKD 2007.

Niezwłocznie po dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru przedsiębiorców (nie później niż w ciągu trzech dni roboczych) sąd rejestrowy będzie sam przekazywał informację o dokonanym wpisie (przesyłając odpis postanowienia o wpisie wraz z zaświadczeniem o dokonaniu wpisu) właściwemu urzędowi statystycznemu oraz wskazanemu przez przedsiębiorcę naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeśli natomiast chodzi o zgłoszenie przedsiębiorcy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, sąd rejestrowy będzie je przesyłał do właściwej jednostki terenowej ZUS, po uzyskaniu od urzędu skarbowego informacji o nadaniu spółce numeru NIP.

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Na zakończenie należy również wspomnieć, iż nowelizacja z dnia 19 grudnia 2008 r. dodatkowo zniosła wymóg posługiwania się przez podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru REGON w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON oraz podawanie tego numeru w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 18, poz. 97).

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK