| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Procedura tzw. jednego okienka dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

W dniu 31 marca 2009 r., w wyniku uchwalenia ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 18, poz. 97), weszła w życie m.in. nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ustawa ta wprowadza procedurę tzw. jednego okienka dla podmiotów podlegających obowiązkowemu wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Przedsiębiorcy nie będą już musieli składać odrębnych wniosków o wpis, czy też o zmianę wpisu w ewidencji REGON oraz dokonywać zgłoszeń identyfikacyjnych podatników w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP) i ich aktualizacji.

W ramach nowelizacji ustawy, został wprowadzony obowiązek składania, wraz z wnioskiem o wpis lub o zmianę wpisu w rejestrze przedsiębiorców:
• wniosku o wpis lub o zmianę wpisu do ewidencji REGON,
• zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizującego NIP, wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego (pod rygorem zwrotu wniosku),
• zgłoszenia płatnika składek na ubezpieczenie społeczne albo jego zmiany.

Zobacz: Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?

Cały proces dokonywania wpisu bądź zmiany wpisu dla przedsiębiorców zakłada brak konieczności bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy z urzędami.

Jednakże do Urzędu Statystycznego (do rejestru REGON) przedsiębiorca może bezpośrednio zgłaszać się w następujących przypadkach:
• przy zmianie cech nieobjętych wpisem do rejestru przedsiębiorców (np.: zmiana formy własności, liczby pracujących lub zatrudnionych),
• przy dokonywaniu zgłoszenia wpisu, zmian lub skreślenia zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców przed dniem wejścia w życie przepisów obowiązujących od dnia 31 marca 2009 r.,
• z żądaniem wydania aktualnego zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON,
• składając wniosek w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu eREGON),
• przy zgłaszaniu spółki kapitałowej w organizacji,
• przekazując ankietę aktualizacyjną zgodnie z Komunikatem Prezesa GUS z dnia 14 października 2008 r. w sprawie terminu i formy przekazania ankiety aktualizacyjnej krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, aktualizującą dane wpisane do rejestru REGON, w tym działalności według PKD 2007.

Niezwłocznie po dokonaniu wpisu podmiotu do rejestru przedsiębiorców (nie później niż w ciągu trzech dni roboczych) sąd rejestrowy będzie sam przekazywał informację o dokonanym wpisie (przesyłając odpis postanowienia o wpisie wraz z zaświadczeniem o dokonaniu wpisu) właściwemu urzędowi statystycznemu oraz wskazanemu przez przedsiębiorcę naczelnikowi urzędu skarbowego.

Jeśli natomiast chodzi o zgłoszenie przedsiębiorcy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, sąd rejestrowy będzie je przesyłał do właściwej jednostki terenowej ZUS, po uzyskaniu od urzędu skarbowego informacji o nadaniu spółce numeru NIP.

Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?

Na zakończenie należy również wspomnieć, iż nowelizacja z dnia 19 grudnia 2008 r. dodatkowo zniosła wymóg posługiwania się przez podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru REGON w kontaktach urzędowych i związanych z obrotem gospodarczym zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON oraz podawanie tego numeru w pieczęciach firmowych oraz drukach urzędowych.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r., Nr 18, poz. 97).

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK