| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Rozważając od strony praktycznej zakładanie własnej firmy niejeden przedsiębiorca ma problem z wyborem nazwy dla swojej działalności. Zdarza się, że nazwa, którą wymyślił jest już używana przez innego przedsiębiorcę, czasem jednak celowo wybiera nazwę kojarzącą się z istniejącą i nawet długo prosperującą firmą aby skorzystać z jej renomy. Skutkiem jest wprowadzając w błąd klientów sądzących, iż kupują produkt firmy renomowanej a tymczasem otrzymują podróbkę nie spełniającą standardów przedsiębiorcy pod, którego się ktoś się podszywa.

Nazwa firmy

Firma podlega obowiązkowej rejestracji, więc każdy przedsiębiorca nawet jeżeli nie miał okazji zetknąć się z nazwą, którą wybrał dla swojej firmy wcześniej, przy rejestracji powinien zostać poinformowany, iż nazwa jest zajęta przez innego przedsiębiorcę.

Wymogiem jest aby firma odróżniała się wystarczająco od nazw firm innych przedsiębiorców więc stosowanie nazw niemal identycznych różniących się np. literą, dodatkowo z zastosowaniem podobnego znaku towarowego jest złamaniem przepisów o uczciwej konkurencji i jako takie podlega karze na podstawie art. 3 ust 2 i ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jednak dopuszczalne jest stosowanie takiej samej nazwy jeżeli przedsiębiorcy funkcjonują na dwóch różnych rynkach np. jeden na rynku kosmetycznym a drugi odzieżowym. Ważne jest aby nie wprowadzać w błąd również zastosowaniem w firmie nazw nieadekwatnych do prowadzonej działalności.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Firma spółki nie może posługiwać się również wyrazami zarezerwowanymi dla określonych ustawowo podmiotów np. banków, jak również oznaczeniami form prawnych innych osób prawnych np. sp. z o.o. jeśli sama nią nie jest. Ustawa nie reguluje jednak użycia wielu istotnych nazw takich jak np. kancelaria. Nawet osoba nie posiadająca aplikacji i uprawnień do występowania jako radca prawny czy prawnik może założyć kancelarię bez ponoszenia konsekwencji użycia nazwy zastrzeżonej ustawą, gdyż niestety ta nazwa zastrzeżeniu nie podlega.

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Ochrona

Przedsiębiorca, który odkryje, że ktoś bezprawnie posługuje się jego firmą (bezprawność jest przesłanką konieczną do zaistnienia możliwości dochodzenia swoich praw w tym zakresie) może zażądać zaniechania tych działań, usunięcia jego skutków, naprawienia szkód na zasadach ogólnych oraz złożenia oświadczenia, jak również może domagać się zwrotu korzyści które osoba uzyskała posługując się firmą przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Proste znaki graficzne a plagiat

Skomplikowany problem przedstawiają proste znaki graficzne wykorzystywane do tworzenia znaków towarowych, ustawa zwraca uwagę również na ten aspekt wprowadzania klienta w błąd poprzez korzystanie ze znaku zbyt podobnego do wykorzystywanego przez innego przedsiębiorcę działającego na tym samym rynku. Jednak jak interpretować podobieństwo znaków jeśli korzystają one z prostych figur geometrycznych czy powszechnie dostępnych czcionek liter, jaki stopień podobieństwa jest dopuszczalny a jaki stanowi już plagiat? Czy dwójka przedsiębiorców posługujących się w swoim „logo” taką samą czcionką i np. kołem ma już podobny znak towarowy czy wystarczy, iż użyją innych kolorów lub dodatków w postaci innego tła. Kwestia stopnia podobieństwa przekraczającego unormowania ustawowe jest sporna acz powoduje spory problem podczas zakładania firmy. Możliwe jest koegzystowanie na rynku dwóch firm o ogólnie podobnych logach bez sporu, ale możliwe jest również wniesienie pozwu o naruszenie ustawy o uczciwej konkurencji i wówczas tylko od subiektywnej oceny sędziego będzie zależało czy logo zostanie uznane za zbyt podobne czy też za wystarczająco odróżniające się od loga skarżącego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK