| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa to skuteczny sposób na przekazanie swojej firmy na wypadek śmierci. Czym dokładnie jest zapis windykacyjny i w jaki sposób przekazać za jego pomocą przedsiębiorstwo?

Zapis windykacyjny

Zapis windykacyjny występuje w testamencie. Musi być on jednak sporządzony w formie aktu notarialnego. Konieczna jest zatem wizyta u notariusza. Na mocy zapisu windykacyjnego, przedmiot nim objęty nie wchodzi w skład spadku i w chwili śmierci spadkodawcy od razu przechodzi na zapisobiorcę. Dzieje się to z mocy prawa, a orzeczenie sądu w tym przypadku ma charakter jedynie deklaratoryjny.

Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?

Przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą być prawa wskazane w kodeksie cywilnym, a dokładnie:

  1. rzecz oznaczona co do tożsamości;
  2. zbywalne prawo majątkowe;
  3. przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;
  4. ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowania lub służebności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być całe przedsiębiorstwo. Oznacza to, że nie można takiego zapisu traktować jako zbioru zapisów windykacyjnych poszczególnych elementów tworzących przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo jest zbywalne jako całość, a nie jako suma czynności prawnych mających za przedmiot poszczególne jego składniki, gdyż, o ile większość składników może być zbyta pojedynczo, to część z nich jest niezbywalna (np. koncesje, prawo użytkowania).

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa polega na zapisaniu całości praw jakie spadkodawcy do przedsiębiorstwa przysługiwały. Możliwe jest też zapisanie np. dzierżawy przedsiębiorstwa.

Dziedziczenie firmy po śmierci właściciela

Jak powinien brzmieć zapis windykacyjny przedsiębiorstwa?

W przepisach nie odnajdziemy sposobu oznaczenia przedsiębiorstwa w zapisie windykacyjnym. Trzeba się więc odwołać do doktryny, która mówi, że nie trzeba wypisywać wszystkich jego składników, gdyż przedsiębiorstwo ma charakter dość płynny i przechodzi na zapisobiorcę w stanie z chwili śmierci testatora.

Najważniejsze jest jednak, aby opis przedsiębiorstwa w sposób jednoznaczny wskazywał konkretne przedsiębiorstwo, a wymienienie kilku składników może ten opis doprecyzować. Jeżeli dookreślenie składników przedsiębiorstwa wywołuje spory, dookreślenie takie będzie dokonane przez sąd.

Czy wpis do CEIDG podlega dziedziczeniu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK