| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Czy po upływie 24 miesięcy można ponownie zawiesić działalność?

Czy przedsiębiorca, któremu np. w dniu 26 listopada upływa maksymalny 24 miesięczny okres zawieszenia działalności gospodarczej, może w dniu 24 listopada złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej z dniem 26 listopada i jednocześnie wniosek o zawieszenie tejże działalności od dnia 29 listopada, ze wskazaniem okresu zawieszenia na 24 miesiące?

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej - art. 14a ust. 6 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.) (dalej: „s.d.g.").

Ponadto art. 7e ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.) (dalej: „p.d.g.") stanowi, iż wpis do ewidencji działalności gospodarczej podlega wykreśleniu w przypadku niezgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Upływ terminu zawieszenia

Chociaż przepisy nie wskazują wyraźnie jakie działania/zaniechania ma podjąć przedsiębiorca po upływie wskazanego w zgłoszeniu okresu zawieszenia, to zbieg wymienionych przepisów pozwala twierdzić, iż brak reakcji przedsiębiorcy po upływie deklarowanego okresu zawieszenia wskazuje na chęć kontynuacji zawieszenia pod warunkiem nieprzekroczenia 24 miesięcznego terminu. Jedynie złożenie wniosku o wpis informacji o wznowieniu przez przedsiębiorcę albo upływ 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu i niezgłoszenie przez przedsiębiorcę w tym okresie informacji o wznowieniu daje organowi ewidencyjnemu uprawnienia do podjęcia działań określonych w art. 7e ust. 1a p.d.g tj. uprzedniego pisemnego wezwania i wyznaczenia dodatkowego trzydziestodniowego terminu na dokonanie zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Złożenie kolejnego wniosku o zawieszenie po uprzednim wznowieniu przez przedsiębiorcę wykonywania działalności należy więc traktować jako wniosek o wpis informacji o zawieszeniu na następny ograniczony ustawowo do 24 miesięcy okres. Przepisy będące we właściwości Ministra Gospodarki nie zawierają regulacji co do długości przerwy (okresu wykonywania działalności) pomiędzy kolejnymi okresami zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Jednym z podstawowych warunków do skutecznego zawieszenia działalności jest jej wykonywanie.

Przedsiębiorca na urlopie wychowawczym może zawiesić działalność do 6 lat

Źródło: eu-go.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK