| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady korzystania z pomocy de minimis

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Pomoc de minimis na tle Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

Zgodnie z artykułem 107 ust.1 TfUE wszelka pomoc przyznana przez Państwo Członkowskie lub przy użyciu zasobów państwowych, która zakłóca bądź grozi zakłóceniem konkurencji poprzez sprzyjanie niektórym przedsiębiorstwom, w zakresie w jakim wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi- jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę wsparcia udzielanego przez państwo, ponieważ jest to pomoc, która z góry została uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem i w związku z tym nie wymaga wcześniejszej notyfikacji i uzyskania zgody Komisji. Sama nazwa pochodzi od łacińskiej paremii „de minimis non curat lex” (prawo nie troszczy się o drobiazgi), ponieważ odnosi się ona do pomocy, która ze względu na swoją niewielką wartość nie powoduje zakłócenia konkurencji w skali unijnej a więc nie stanowi ona pomocy w rozumieniu artykułu 107 ust.1 TfUE. 

Innowacja dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – KONSULTANT HR

Rozporządzenie Komisji w sprawie pomocy de minimis

Pomoc de minimis jest udzielana przedsiębiorstwom przez państwo w ramach programu pomocowego albo jako pomoc indywidualna. W ramach rozporządzenia KE nr 1407/2013 pomoc może być przyznana przedsiębiorstwom we wszystkich sektorach, z wyjątkiem sektora rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady nr 104/2000; sektorem produkcji produktów rolnych; sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych (w niektórych przypadkach); działalności wywozowej oraz do pomocy uwarunkowanej pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy.

W celu zakwalifikowania pomocy jako de minimis, całkowita kwota pomocy przyznanej przez państwo- jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 200tys. EUR w okresie trzech lat podatkowych. Natomiast, jeżeli chodzi o przedsiębiorstwo świadczące usługi w  zakresie drogowego transportu towarów- pomoc ta nie może przekroczyć kwoty 100tys. EUR. Ponadto, pomoc de minimis, nie może być przeznaczona na zakup pojazdów przeznaczonych do transportu.

Ustanowione pułapy są wartościami brutto, stosuje się bez względu na formę i cel pomocy de minimis, niezależnie również od tego czy pomoc jest przyznawana przez państwo bądź jest ona finansowana z zasobów Unii.

Formy pomocy de minimis

Pomoc de minimis jest przyznawana w formie dotacji lub dopłat do oprocentowania. W niektórych przypadkach, pomoc może być udzielona również w formie pożyczek, dokapitalizowania, środków finansowych ryzyka przyjmujących postać inwestycji kapitałowych i quasi-kapitałowych oraz pomoc w formie gwarancji.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK