| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasady korzystania z pomocy de minimis

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Wnioski w sprawie pomocy de minimis

Projekt programu pomocowego (z wyłączeniem pomocy indywidualnej), którego celem jest udzielenie pomocy de minimis musi zostać zgłoszony do Prezesa UOKiK, który może przedstawić swoje ewentualne zastrzeżenia.

W celu uzyskania pomocy należy dostarczyć podmiotowi udzielającemu pomocy informacje dotyczące: wnioskodawcy, sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, prowadzonej działalności gospodarczej oraz pomocy wcześniej już otrzymanej. Wzory wniosków, które należy złożyć są określone w załączniku do Rozporządzenia Rady z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

Firmy chętnie korzystają z pomocy de minimis

Zmiany po pierwszym stycznia 2014

Rozporządzenie KE nr 1407/2013 weszło w życie z dniem 1 stycznia 2014. Zgodnie z artykułem 7, przepisy Rozporządzenia stosuje się również do pomocy przyznanej przed jego wejściem w życie, jeżeli pomoc ta spełnia zawarte w Rozporządzeniu warunki.

Nowe Rozporządzenie zwiększyło pułap dopuszczalnej pomocy de minimis dla sektora drogowego transportu pasażerskiego ze 100tys. EUR do 200tys. EUR. Został zwiększony również katalog beneficjentów- pomoc de minimis jest teraz również dostępna dla sektora  węglowego. 

Pomoc de minimis co do zasady nie może być przeznaczona na ratowanie zadłużonego przedsiębiorstwa. Od stycznia 2014 roku nastąpiły zmiany dotyczące definicji trudnej sytuacji ekonomicznej. Aby stwierdzić, że działalność gospodarcza znajduje się w trudnej sytuacji, będzie trzeba wykazać jedynie tzw. sztywne kryteria, nie będzie więc można tak jak do tej pory opierać się w tym zakresie na kryteriach miękkich. Bez zmian pozostanie jednak założenie, że podmiot funkcjonujący na rynku krócej niż trzy lata nie będzie mógł zostać zakwalifikowany jako „przedsiębiorstwo znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej”, chyba że toczy się w jego sprawie zbiorowe postępowanie upadłościowe.

Zapraszamy do dyskusji na naszym FORUM!

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK