| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy liczący na szybkie zyski często decydują się na sezonową działalność gospodarczą. Czy przepisy odnoszące się do założenia i zawieszenia działalności gospodarczej odnoszą się w takim samym stopniu do działalności o charakterze sezonowym i stałym?

Sezonowa działalność gospodarcza

Podejmowanie sezonowej działalności gospodarczej, jak również jej zawieszenie podlega tym samym regułom co podjęcie i zawieszenie działalności o charakterze stałym. Kwestie ogólne dotyczące podejmowania, wykonywania i zawieszania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2013 r., poz. 672), zwana dalej s.d.g.

W prawie polskim podejmowanie działalności gospodarczej podlega jednolitym normom prawnym.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Podstawowym, a także pierwszym w kolejności, obowiązkiem osoby fizycznej, która zamierza wykonywać działalności gospodarczą na terytorium RP, jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 s.d.g.).

Pragnę także zauważyć, iż poza możliwością wykonywania działalności przez osoby fizyczne wpisane do CEIDG istnieje możliwość wykonywania działalności gospodarczej w innych formach organizacyjno-prawnych, po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do tego rejestru wpisywane są m.in. spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne.

Zobacz: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK