| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Nabycie przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z nich jest uregulowanie kwestii używania firmy dotychczasowego przedsiębiorcy. Czy nabywca przedsiębiorstwa osoby fizycznej może nadal używać nazwy firmy poprzedniego przedsiębiorcy?

Firma przedsiębiorcy

Przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 KC, jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa).

Nazwa przedsiębiorstwa będącego osobą prawną może brzmieć tak samo jak firma, przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, która składa się z jej imienia i nazwiska.

Dla stania się nazwą przedsiębiorstwa tej osoby powinna jeszcze indywidualizować to przedsiębiorstwo.

Nie tylko dlatego, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną może mieć kilka przedsiębiorstw, ale także dlatego, że osoba fizyczna jest przedsiębiorcą tylko w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz: Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

Sprzedaż przedsiębiorstwa a jego firma

Powyższe oznacza, że jeżeli przedsiębiorstwo zostanie przekazane w jakiejkolwiek formie tzn. sprzedaży, darowizny, użyczenia, dzierżawy etc. innej osobie, a z czynności przekazującej, czyli np. z umowy, nie będzie wynikać wyłączenie prawa do posługiwania się nazwą tego przedsiębiorstwa, wówczas osoba, na rzecz której przedsiębiorstwo zostanie przekazane, będzie mogła w obrocie posługiwać się dotychczasową jego nazwą.

Jednak do CEIDG, w przypadku osób fizycznych, musi być wpisana firma przedsiębiorcy stanowiąca jego imię i nazwisko oraz ewentualne dodatkowe oznaczenia według zasad wskazanych powyżej.

Zobacz: Kiedy można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »