| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców - zapowiedzi Ministra Gospodarki

Przygotowaliśmy kolejne ułatwienia w prawie gospodarczym, które stworzą przyjazne otoczenie dla biznesu i przyniosą wymierne oszczędności dla przedsiębiorców. Pracujemy również nad rozwiązaniami, które będą wsparciem m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego w czasach kryzysu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Wicepremier Janusz Piechociński poinformował, że kierownictwo MG zaakceptowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zwiększy stabilność otoczenia prawnego przedsiębiorców. – Chcemy zaproponować zasadę „dwóch terminów” wejścia w życie przepisów dot. prowadzenia działalności gospodarczej – powiedział. – Koncepcja była już dyskutowana z Rządowym Centrum Legislacyjnym oraz Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – dodał.

Wiceminister Mariusz Haładyj wyjaśnił, że zgodnie z projektem MG zmiany w przepisach związanych z prowadzeniem biznesu mogłyby wchodzić w życie tylko dwa razy w roku np. 1 stycznia i 1 czerwca. – Pozwoli to przedsiębiorcom skuteczniej i bardziej racjonalnie planować działalność. Zwiększy także stabilność systemu prawnego oraz świadomość prawną – zaznaczył.

Dzięki wprowadzeniu zasady „dwóch terminów”, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić około 3 godzin roboczych miesięcznie, co w skali roku przyniesie im łącznie ponad 1,3 mld złotych oszczędności.

Zobacz: Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wicepremier Janusz Piechociński przypomniał również, że w MG trwają prace nad założeniami ustawy o ułatwianiu warunków wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwarta ustawa deregulacyjna), które w styczniu 2013 r. powinny trafić pod obrady Komitetu Rady Ministrów. - Istotną częścią tego pakietu jest dążenie do zwiększenia przeładunków w polskich portach morskich. Będzie to możliwe m.in. dzięki skróceniu czasu kontroli granicznej nawet do 24 godzin – powiedział.

Wiceminister Haładyj zaznaczył, że w ramach tego projektu Ministerstwo Gospodarki przedstawiło ponad 50 propozycji. - Samo ograniczenie obowiązków informacyjnych powinno uwolnić ok. 8 mln roboczogodzin, co przyniesie ok. 300 mln zł oszczędności dla przedsiębiorców. Proponujemy np. ograniczyć obowiązki statystyczne nakładane na mikrofirmy w pierwszym roku ich działalności czy zwiększyć próg przychodów uprawniający do ryczałtu ewidencjonowanego – dodał wiceminister Haładyj.

Zobacz: Umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

Wicepremier Piechociński nawiązał ponadto do sytuacji w przemyśle i na rynku motoryzacyjnym oraz rozmów z przedstawicielami branży w tym zakresie. – Otrzymaliśmy wiele uwag i propozycji ze strony sektora, nad którymi intensywnie pracujemy wspólnie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej. Dotyczą one przed wszystkim uelastycznienia czasu pracy – powiedział. W jego opinii pozwolą one nie tylko ochronić miejsca pracy, ale tez przygotować fabryki na ewentualne nowe zlecenia w przyszłości.

Obok tematyki motoryzacyjnej na unijnym rynku toczy się także dyskusja o zasadności wprowadzenia jednolitego patentu. Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że resort gospodarki przeanalizował złożoność tego problemu. – Pomiędzy tym co jest charakterystyczne dla nowoczesnych i innowacyjnych gospodarek a polskimi realiami istnieje duża różnica. W tej sytuacji na etapie prac parlamentarnych mogą pojawić się wątpliwości co do decyzji o przyjęciu Jednolitego Patentu UE – powiedział wicepremier.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy przy zawieraniu umowy na odległość

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK