| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jednolity patent: apel do rządu o wyjście Polski ze wzmocnionej współpracy

Jednolity patent: apel do rządu o wyjście Polski ze wzmocnionej współpracy

To ostatni moment na wyjście naszego kraju ze wzmocnionej współpracy utworzonej w celu stworzenia jednolitej ochrony patentowej - ostrzega PKPP Lewiatan

11 grudnia br. Parlament Europejski przyjął pakiet dokumentów związanych z utworzeniem jednolitej ochrony patentowej i wniósł do nich swoje poprawki. Teraz dokumenty znów trafią pod obrady Rady ds. konkurencyjności, która przyjmie lub odrzuci poprawki Parlamentu, a więc ostatecznie przyjmie akty prawne w sprawie jednolitego patentu.

Zobacz: Ustawa antykryzysowa wejdzie do Kodeksu pracy

- Jest to więc ostatni moment, aby wyjść ze wzmocnionej współpracy, po to aby niekorzystnie oceniane przez nas przepisy o jednolitej ochronie patentowej nie były stosowane na terytorium RP. Konsekwentnie należałoby również nie ratyfikować umowy międzynarodowej o utworzeniu jednolitego sądu patentowego, gdyż mamy do czynienia z pakietem 3 dokumentów - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektor departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Należy wyraźnie podkreślić, iż samo nieratyfikowanie umowy międzynarodowej przez parlament nie oznacza, że nie stosuje się na terytorium RP przepisów o jednolitym patencie. W praktyce nieratyfikowanie umowy o sądzie oznaczać będzie, że nie będziemy mogli utworzyć wydziału lokalnego takiego sądu w Polsce, przed którym jednak przedsiębiorcy polscy mogliby prowadzić spory w języku polskim. Brak takiego sądu skazuje polskie firmy na prowadzenie sporów przed sądami w innych krajach w językach obcych.

Zobacz: Faktura VAT 2013

Dlatego PKPP Lewiatan apeluje do rządu o wystąpienie ze wzmocnionej współpracy. Pozostanie naszego kraju poza jednolitym systemem ochrony patentowej nie oznacza, iż polskie firmy nie będą mogły korzystać z dobrodziejstw tego nowego systemu. Każda polska firma, która będzie chciała chronić swoje patenty na terytorium krajów uczestniczących we wzmocnionej współpracy będzie mogła złożyć wniosek na zasadach określonych w nowych przepisach, tyle, że w jednym z trzech języków patentu jednolitego. Natomiast oznaczać to będzie, że każda firma spoza Polski, która będzie chciała chronić swój patent na terytorium Polski będzie musiała go walidować w Polsce i przetłumaczyć na język polski. Dzięki temu nasi przedsiębiorcy nie będą ponosili tak znacznych kosztów związanych z tłumaczeniami patentów, kupowaniem licencji od firm uprawnionych z patentów, nie zostaniemy zalani falą nowych patentów w językach obcych.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK