REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MŚP w recesji - najgorsze wyniki od trzech lat

Instytut KerallaResearch
Recesja w MŚP
Recesja w MŚP

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszy odczyt nastrojów i planów inwestycyjnych przedsiębiorstw sektora MŚP wskazuje, że firmy działają już w klimacie recesji. Zastój i dekoniunktura to dla wielu firm już nie czarnowidztwo, lecz realna ocena gospodarczej rzeczywistości – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje sektor MŚP.

Wskaźnik nastrojów KERNA, na który składają się oceny sytuacji ekonomicznej kraju i własnej firmy,  spadł w czwartym kwartale wyraźnie, bo aż do minus 75,52 pkt. czyli do poziomu jakiego nie notowano od 2009 roku. Najsilniej obciążyły go opinie tych właścicieli firm, którzy negatywnie postrzegają czwarty kwartał nie tylko w zakresie kondycji kraju, ale również we własnym biznesie nie spodziewają się pozytywnych zmian.

REKLAMA

 IDĄ ZWOLNIENIA

REKLAMA

Tak jak w poprzedniej edycji badania Keralla Research, przedsiębiorcy informują o malejącej marżowość i silnej presji na sprzedaż po niższych cenach. Równocześnie koszty działalności wciąż są wysokie i nie maleją, stąd firmy ograniczają inwestycje, tnąc wydatki. Dodatkowo przedsiębiorcy też częściej, niż jeszcze kwartał wcześniej sygnalizują chęć zwalniania pracowników.  Aktualnie Index ZAIR, który informuje o skali inwestycji (zakupach), obniżył się do minus 74,8 punktów, co jest  niższym wynikiem o 22,14 pkt. porównując do jesieni 2009 roku  (wówczas Index ZAIR wynosił -52,66 pkt., co było już bardzo niskim odczytem).  Niestety, od 2009 roku notujemy negatywny trend i postępującą rok rocznie regresję.

Praktycznie w każdym z badanych obszarów przedsiębiorcy informują o redukowaniu wydatków. Dotychczas głównie dotyczyło to inwestycji związanych z zakupem nowych technologii, maszyn, sprzętu IT, samochodów, mebli, wyposażenia, remontów, itd. W obecnym kwartale, oszczędności dotkną także pracowników, ponieważ  więcej firm MŚP informuje, że będzie zwalniać niż zatrudniać (12,8 proc. firm zamierza redukować etaty w tym kwartale i jest to największy odsetek od 2009 roku).

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Z badania Keralla Research wynika, że nieliczne inwestycje, głównie będą kierowane na reklamę, która ma uchronić, przed jeszcze gorszą sprzedażą (wydatki na marketing chce ponieść 26 proc. przedsiębiorców). 15,7 proc. badanych firm zaplanowało inwestycje w maszyny i urządzenia, w środki transportu (10,5 proc.) a  np.  w oprogramowanie (10,5 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rok 2014 lub  lata kolejne to termin, kiedy gospodarki Europy i Polski wyjdą z kryzysu – uważa tak ponad 72 proc. badanych przedsiębiorców.  Nadzieję na to, że w przyszłym roku skończy się kryzys ma jedynie 10,2 proc. small biznesu.

SYTUACJA GOSPODARKI KRAJU BARDZO SŁABO OCENIANA PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW.

W ostatnim kwartale roku aż 57,3 proc.  przedsiębiorców uważa, że kondycja gospodarcza Polski w poprzednich 3 miesiącach uległa pogorszeniu. Równocześnie zaledwie 2,2 proc. przedsiębiorców oceniło, że sytuacja gospodarcza polepszyła się, co jest najniższym odsetkiem optymistów odkąd prowadzone są pomiary czyli od 2009 roku.

Udział firm wskazujących, że sytuacja w gospodarce nie uległa specjalnym zmianom wynosi 38,2 proc.


OCENA SYTUACJI WŁASNEJ FIRMY ZNACZNIE GORSZA, NIŻ ROK TEMU O TEJ SAMEJ PORZE.

REKLAMA

Po trzecim kwartale pozytywnie oceniających przedsiębiorstw jest jedynie 18,3 proc., co oznacza niewielki wzrost w relacji do poprzedniej fali pomiaru, i spadek wobec roku poprzedniego tego samego okresu. Wówczas optymistów zanotowano ponad 20 procent.

Gorsze informacje przynosi natomiast odczyt dotyczący pesymistów, ponieważ ich udział wzrósł znacząco. Rok temu jesienią, rzadziej, niż co trzeci badany oceniał źle sytuację ekonomiczną swojej firmy (27,7 proc.). Dziś negatywne opinie podziela już blisko 40 proc. ankietowanych (37,8 proc.). Analizując ten wynik kwartalnie widoczne jest zachowanie negatywnego trendu ocen obejmujących własną firmę, od początku 2012 roku.

DOMINUJĄ PROGNOZY GORSZEJ KONDYCJI GOSPODARCZEJ KRAJU

W opinii 45 proc. badanych kondycja ekonomiczna kraju jeszcze w czwartym kwartale br. pogorszy się, co stanowi wzrost o 2,7 pkt. proc. kw./kw, a jednocześnie jest to największy odsetek przedsiębiorców pesymistów, jaki Instytut Keralla Research zarejestrował od początku prowadzenia badania od 2009 roku.

Zobacz: Limity zwrotu VAT za materiały budowlane 2012 - IV kwartał

Nigdy dotąd też, tak niewielu badanych spodziewało się polepszenia sytuacji gospodarczej kraju. Optymistów jest aktualnie już tylko 5,8 proc. Perspektywa spowolnienia rozwoju gospodarki kraju stała się realnym scenariuszem podzielanym przez wyraźną większość przedsiębiorców reprezentujących tzw. small biznes.


TRUDNY CZWARTY KWARTAŁ – SŁABA KONDYCJA PRZEDSIĘBIORSTW

Z przeprowadzonego badania Keralla Research wynika, że wzrasta liczba przedsiębiorców, którzy obawiają się o przyszłą kondycję ekonomiczną własnej firmy. Aktualnie już ponad 30 proc. firm spodziewa się pogorszenia sytuacji, a równolegle spada udział oczekujących poprawy (dziś zaledwie 23 proc.). 

W porównaniu do roku ubiegłego analogicznego okresu przybyło głównie ocen negatywnych (30,2 proc. wobec 25,5 proc. r/r).

KONIEC KRYZYSU?  Z KAŻDYM POMIAREM PERSPEKTYWA KOŃCA CORAZ ODLEGLEJSZA

Rok 2014 lub  lata kolejne to termin, kiedy gospodarki Europy i Polski wyjdą z kryzysu – uważa tak ponad 72 proc. badanych przedsiębiorców.  Nadzieję na to, że w przyszłym roku skończy się kryzys ma jedynie 10,2 proc. small biznesu.

Kiedy takie samo pytanie zadaliśmy przedsiębiorcom również w czwartym kwartale, ale dwa lata temu, dominował głos firm zakładających, że w 2012 roku uda się zażegnać gospodarcze problemy (58,9 proc.). Także w 2011 roku większość badanych zakładała, że rok obecny jest realnym terminem, kresu ekonomicznych problemów (66,5 proc.).

Zobacz: Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Od roku bieżącego, już w pierwszym kwartale, przedsiębiorcy zrewidowali swoje oceny. Większość uznała, że rok 2014 lub dalej jest bardziej realny, jako koniec kryzysu (50,2 proc.). Dziś takich ocen przybyło do ponad 70 proc.


WSKAŹNIK NASTROJÓW KERNA W DÓŁ DO MINUS 75,52 PKT.

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA obniżył się do najniższego od 2009 roku poziomu minus 75,52 pkt. Jest on niższy o 19,62 pkt. licząc wobec analogicznego okresu roku 2009 i ponad 19 punktów mniej licząc r/r. Na wskaźnik KERNA wpływają opinie przedsiębiorców dotyczące kondycji ekonomicznej kraju oraz kondycji własnej firmy. Spadek to efekt głównie słabszej oceny kondycji gospodarki krajowej. Wskaźniki cząstkowe tego obszaru obniżyły się w sumie o 13,4 pkt. Wskaźnik cząstkowy dla obszaru prognozowanej kondycji własnej firmy obniżył się o 3,1 pkt.

Z analizy danych historycznych wynika, że w 2010 roku, zdaniem przedsiębiorców, była najlepsza koniunktura do prowadzenia działalności. Mijający rok i odczyt ostatniego kwartału wskazuje na wyraźne już hamowanie gospodarki, co przekłada się na negatywne oceny i silne obawy wobec przyszłości i gospodarki krajowej.

INDEX ZAIR (zakupy i rezygnacje)  SPADEK DO MINUS 74,8 pkt.

Index ZAIR Instytutu Keralla Research informujący o skali zakupów (inwestycje w MŚP) oparty jest na informacjach o tym czy zdecydowano o wydatkach na inwestycje czy nie. W tej edycji badania INDEX ZAIR obniżył się do minus 74,8 pkt. i jest to najniższy poziom tego wskaźnika od czasu prowadzenia pomiaru. Index ZAIR spadł o 22,14 pkt. licząc w relacji do analogicznego kwartału roku 2009 roku oraz o 5,1 pkt. w ujęciu r/r.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Inwestycje w czwartym kwartale będą więc szczuplejsze nawet w porównaniu do poprzedniego kwartału, który również nie należał do szczególnie mocnych w obszarze zakupów. Firmy przygotowują się na spadki zamówień w 2013 roku i wypracowane nadwyżki inwestują skromniej. Przedsiębiorcy sektora MSP mają też obecnie większą skłonność trzymania zysków,  co ma pozwolić na utrzymanie bieżącej działalności i zachowanie płynności finansowej w spodziewanych, gorszym nadchodzącym roku.

Praktycznie w każdym z badanych obszarów przedsiębiorcy będą redukować wydatki. Dotychczas głównie dotyczyło to wydatków związanych z zakupem nowych technologii, maszyn, sprzętu IT, samochodów, mebli, wyposażenia, remontów, itd. W obecnym kwartale, oszczędności dotkną także niestety pracowników, ponieważ więcej firm MŚP informuje, że będzie zwalniać (12,8 proc. firm zamierza redukować etaty jeszcze w tym kwartale).

Izabella Młynarczyk, analityk Instytutu Keralla Research

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA