| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 roku. Co wynika z przedstawionych danych?

Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego)

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w III kwartale 2012 r. był realnie wyższy o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, była wyższa o 1,4 %.
Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 0,9 % w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, natomiast w budownictwie spadła odpowiednio o 5,8 %.
Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 1,1 %, a w transporcie i gospodarce magazynowej o 9,7 %. W III kwartale 2012 r. zanotowano wzrost wartości dodanej brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, o 3,0 %.
Wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej w III kwartale 2012 r. łącznie wzrosła o 1,8 %.
Popyt krajowy w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, był niższy
o 0,7 %.
Spożycie ogółem w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, wzrosło o 0,1 %, w tym wzrost spożycia indywidualnego wyniósł 0,1% i spożycia publicznego 0,2 %.
Po raz pierwszy od II kwartału 2010 r. zanotowano spadek nakładów brutto na środki trwałe o 1,5 % w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wobec wzrostu o 1,3 % w II kwartale br. i 9,0% przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,8 % wobec 19,7 % przed rokiem.

Zobacz serwis: Firma

Źródło: GUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »