| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 roku. Co wynika z przedstawionych danych?

Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego)

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w III kwartale 2012 r. był realnie wyższy o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, była wyższa o 1,4 %.
Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 0,9 % w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, natomiast w budownictwie spadła odpowiednio o 5,8 %.
Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 1,1 %, a w transporcie i gospodarce magazynowej o 9,7 %. W III kwartale 2012 r. zanotowano wzrost wartości dodanej brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, o 3,0 %.
Wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej w III kwartale 2012 r. łącznie wzrosła o 1,8 %.
Popyt krajowy w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, był niższy
o 0,7 %.
Spożycie ogółem w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, wzrosło o 0,1 %, w tym wzrost spożycia indywidualnego wyniósł 0,1% i spożycia publicznego 0,2 %.
Po raz pierwszy od II kwartału 2010 r. zanotowano spadek nakładów brutto na środki trwałe o 1,5 % w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wobec wzrostu o 1,3 % w II kwartale br. i 9,0% przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,8 % wobec 19,7 % przed rokiem.

Zobacz serwis: Firma

Źródło: GUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK