| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców – projekt zmian

Ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców – projekt zmian

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej. Jednym z założeń tego projektu jest ograniczenie obowiązków statystycznych dla mikroprzedsiębiorców.

Obowiązki statystyczne

W obecnej chwili obowiązki statystyczne stanowią znaczące obciążenie dla przedsiębiorców, szczególnie zaś dla mikroprzedsiębiorców w początkowym okresie ich działalności. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mało pracowników mają problem ze spełnieniem obowiązku statystycznego, a dane przekazywane przez nie w początkowym okresie działalności mogą nie przedstawiać wiarygodnych danych statystycznych.

Podmioty gospodarki narodowej są zobowiązane do przekazania jednorazowo, systematycznie lub okresowo, nieodpłatnie informacji i danych statystycznych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników w formach i terminach oraz według zasad metodologicznych określonych szczegółowo w programie badań statystycznych statystyki publicznej (art. 30 pkt 3 ustawy o statystyce publicznej).

Wskazany przepis oznacza, że wszelkie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do przekazywania urzędom statystycznym sprawozdań, do których wypełnienia obligują ich przepisy.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dodatkowo pracodawcy są zobowiązani do wypełniania i przekazywania do Głównego Urzędu Statystycznego formularzy statystycznych związanych z zatrudnieniem - począwszy od cokwartalnego wypełniania formularzy Z-03 i Z-05, a kończąc na wypełnianiu formularzy: Z-06, Z-10 i Z-12 po zakończeniu roku sprawozdawczego.

Przedsiębiorcy nie są zobowiązani do przekazywania danych chronionych na podstawie przepisów o tajemnicy zawodowej.

Przekazywanie danych statystycznych niezgodnych z rzeczywistością jest zagrożone dla przedsiębiorcy karą dwóch lat pozbawienia wolności. Spóźnienie się ze spełnieniem obowiązku lub niewysłanie go wcale zagrożone jest karą grzywny.

Projekt zmian

Propozycja zmian stanowi, że mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku przekazywania danych statystycznych przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej. W tym okresie mikroprzedsiębiorcy będą jednak mogli brać udział w badaniach statystycznych dobrowolnie.

Zwolnienie z obowiązku przekazywania danych do GUS nie będzie jednak dotyczyło tych informacji statystycznych, które są wymagane prawem unijnym lub na podstawie innych zobowiązań międzynarodowych.

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK