| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT

Kupując aparat fotograficzny na firmę odliczysz VAT

Zakup aparatu fotograficznego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozwoli przedsiębiorcy odliczyć VAT. Jednak wykorzystywanie nabytego sprzętu do celów prywatnych rodzi dodatkowe zobowiązania wobec fiskusa.

Dokonując zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą np. aparatu fotograficznego, trzeba pamiętać, że korzystanie z nich na cele prywatne podlega opodatkowaniu VAT-em, gdy na etapie zakupu przysługiwało prawo do odliczenia. Dodatkowo konieczność rozliczenia z fiskusem pojawi się na etapie sprzedaży.

Zdarza się, że nabyte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą rzeczy używane są także dla celów prywatnych. Doskonałym przykładem, może być w tym przypadku aparat fotograficzny, który z jednej strony przydaje się w działalności gospodarczej, jak również może być wykorzystywany w codziennym życiu.

Polecamy: Ochrona danych osobowych 2013: firmom będzie trudniej

W zależności od tego, czy zostanie on zakwalifikowany do majątku prywatnego czy też firmy, w świetle podatku VAT, konsekwencje wynikające z nabycia urządzenia różnią się w znaczący sposób.

Możliwość odliczenia VAT-u naliczonego

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują bowiem możliwość odliczenia VAT naliczonego od towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. 

Choć odliczenie to na pierwszy rzut oka wydaje się być niezwykle korzystne, trzeba pamiętać o wynikających z niego późniejszych konsekwencjach. Niekiedy bardziej opłacalnym może być bowiem pozostawienie nabytego aparatu w majątku prywatnym. Warto zatem zastanowić się, w jakim stopniu składnik ten będzie wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a w jakim w celach prywatnych.

Aparat fotograficzny jako majątek prywatny

W przypadku, gdy podatnik zdecyduje, że nabyty aparat fotograficzny nie zostanie zaliczony do majątku przedsiębiorstwa, stanowiąc składnik majątku prywatnego, zrzeknie się tym samym prawa do odliczenia VAT naliczonego. Późniejsze wykorzystywanie, zarówno na cele prywatne, jak i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czy też odsprzedaż, nie będą jednakże skutkowały konsekwencjami na gruncie VAT. Przedsiębiorca występuje w tej sytuacji w charakterze konsumenta, nie zaś podatnika VAT, co zostało potwierdzone w wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-291/92 Dieter Armbrecht (z 04.10.1994r.) oraz C-415/98 w sprawie Laszlo Bakcsi (z 08.03.2001r.).

Polecamy: Ustawa deregulacyjna 2012/2013: VAT uderzy w zatory płatnicze

Składnik majątku firmy

Z drugiej strony, gdy aparat fotograficzny zostanie zaliczony do majątku przedsiębiorstwa, podatnik nabędzie prawo do odliczenia VAT-u na etapie nabycia.  Warto w tym miejscu podkreślić, że prawo to przysługuje w odniesieniu do pełnej wartości, niezależnie od tego  w jakim stopniu środek ten jest faktycznie wykorzystywany w związku z prowadzonym biznesem (wyrok ETS z dnia 11 lipca 1991 r. w sprawie Hansgeorg Lennartz, C-97/90).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

More7 Polska Sp. z o.o.

More7 Polska Sp. z o.o. to poznański producent i integrator dedykowanego systemu do zarządzania relacjami z Klientem CRM7.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK