| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Dofinansowanie pensji osoby niepełnosprawnej - nowe zasady od 1 września 2012

Dofinansowanie pensji osoby niepełnosprawnej - nowe zasady od 1 września 2012

Dofinansowanie pensji osób niepełnosprawnych 2012. 1 września zmieniły się zasady dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie pensji osoby niepełnosprawnej

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przywraca rolę najniższego wynagrodzenia w obliczaniu kwoty dopłaty. Od 1 września dofinansowania są ustalane na podstawie kwoty minimalnego wynagrodzenia z 2011 r., zamiast z 2009 r. W rezultacie zmieniły się kwoty dofinansowania.

Dla Zakładów Pracy Chronionej dopłata wynosi maksymalnie 2494,80 zł – w przypadku wynagrodzenia dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 1593,90 zł – dla osoby z umiarkowanym stopniem oraz 623,70 zł – dla osoby z lekkim stopniem.

Przedsiębiorcy (pracodawcy z rynku otwartego) uzyskają odpowiednio nie więcej niż 1746,36 zł, 1115,73 zł oraz 436,59 zł.

Stopień niepełnosprawności

Maksymalna kwota dopłaty

Zakłady Pracy Chronionej

Pozostali pracodawcy

Znaczny

2494,80 zł

1746,36 zł

Umiarkowany

1593,90 zł

1115,73

Lekki

623,70 zł

436,59 zł


Dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przysługuje w sytuacji, gdy pracodawca przekaże wynagrodzenie na rachunek bankowy niepełnosprawnego lub na jego adres zamieszkania.

Mniej ZPChr

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Pracodawców RP, największą polską organizacją pracodawców, poprzednie nowelizacje ustawy o rehabilitacji doprowadziły do spadku zatrudnienia w tej grupie. Ograniczenie dopłat i podniesienie wymaganych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych spowodowały, że ZPChr systematycznie rezygnowały z takiej działalności. Jeszcze na początku 2012 r. funkcjonowało ich 1745, a w kwietniu – już tylko 1686. Zmniejszyła się liczba osób pracujących nie tylko w ZPChr, lecz także na otwartym rynku – w styczniu zatrudnionych było 72 tys. niepełnosprawnych pracowników, a pod koniec kwartału – już 2 tys. mniej.

Nowelizacja ustawy wprowadza także zmiany w zakresie uprawnień kontrolnych Prezesa PFRON. Pracodawcy będę musieli się liczyć także z dodatkowymi karami pieniężnymi.

Polecamy: Rejestracja osób niepełnosprawnych prowadzących działalność w PFRON - krok po kroku

Regulacje dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych obowiązują od 1 stycznia 2004 roku. Przepisy wprowadzające dofinansowania zostały zawarte w art.26 a-c znowelizowanej ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Miesięczne dofinansowania wynagrodzeń zastąpiły system zwrotu części lub całości zwrotu podatku od towarów i usług dla zakładów pracy chronionej (z dniem 1 stycznia 2004 r. został uchylony art.14 a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym dotyczący zasad zwracania zakładom pracy chronionej części lub całości wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK