| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

1 stycznia 2013 roku przestaną obowiązywać przepisy ustawy o NFI. Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego lokowania kapitału wpłacanego przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne i fizyczne. Taki kapitał daje możliwość korzystnych inwestycji, przez co można osiągnąć wyższy zysk niż lokata bankowa. Narodowe Fundusze Inwestycyjne to fundusze typu zamkniętego.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na podstawie ustawy o NFI (Dz. U. z 1993 Nr 44 poz. 202 i kodeksu handlowego. Zostały utworzone przez skarb państwa w ramach Programu powszechnej Prywatyzacji i działają w formie spółek akcyjnych. Ich majątek to akcje sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. W 1995 roku zostało utworzonych 15 Narodowych Funduszy Inwetycyjnych.

Lista Narodowych Funduszy Inwestycyjnych:

 1. Pierwszy Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 2. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Krezus
 3. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Progress
 4. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria
 5. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia
 6. BBI Capital Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 7. Octava Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 8. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas
 9. BBI Zeneris Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 10. BBI Development Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 11. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna
 12. Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI
 13. Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 14. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion

Celem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych jest pomnażanie majątku, szczególnie poprzez zwiększanie wartości akcji spółek, w których fundusze są akcjonariuszami. NFI miały prawo sprzedawać posiadane przez siebie akcje lub udziały w przedsiębiorstwach państwowych. Zajmowały się także restrukturyzacją spółek,  racjonalizacją zatrudnienia i pozbywaniem się nieprodukcyjnego majątku.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Każdy pełnoletni obywatel Polski był uprawniony do nabycia Powszechnego Świadectwa Udziałowego, które mógł następnie zbyć albo wymienić na akcje NFI. Powszechne Świadectwo Udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela, emitowanym przez Skarb Państwa w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji. PŚU uprawniało do zamiany na 15 akcji, po 1 akcji każdego z piętnastu NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne obecnie nie płacą podatku od dywidend oraz od zysków z transakcji sprzedaży akcji, które mają w posiadaniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę uchylającą ustawę o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Nowa ustawa przewiduje likwidację ulg podatkowych dla NFI.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK