| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie

Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo gospodarki pracuje nad kolejną ustawą deregulacyjną, której celem jest zmniejszenie biurokracji hamującej wzrost przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z proponowanych zmian jest wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie.

Propozycja rozliczania podatku od towarów importowych na zasadach ogólnych

Obecny stan prawny przewiduje restrykcyjny 10-dniowy termin płatności podatku od towarów importowych liczony od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowej. Ustawa deregulacyjna proponuje odejście od terminu 10 dni na rzecz rozliczania tego podatku na zasadach ogólnych, a więc wraz ze składaniem deklaracji podatkowej VAT.

W Polsce regulacje dotyczące VAT w imporcie są najmniej korzystne

Termin 10 dni liczony od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych jest jednym z bardziej restrykcyjnych regulacji w tym zakresie w Europie. W Niemczech i Holandii obowiązuje termin 45-dniowy. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech wprowadzono rozwiązanie zastępujące zapłatę podatku VAT formułą ujęcia podatku w deklaracji rozliczeniowej, analogicznie do stosowanej w Polsce metody rozliczania podatku VAT od importu usług czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Zmiany będą sprzyjać konkurencyjności

Wprowadzenie postulowanej zmiany poprawi konkurencyjność polskiej gospodarki, gdyż zwiększy ilość odpraw dokonywanych w Polsce oraz przyciągnie dodatkowe ilości ładunków przechodzących przez polskie porty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK