| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Przedsiębiorca nie będzie musiał informować Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności – wynika z projektu zmian przygotowanego przez resort sprawiedliwości.

Zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmian w procedurze rejestracji działalności gospodarczej. Mowa o nowelizacji ustawy Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Obecnie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, na pracodawcy rozpoczynającym działalność ciąży obowiązek zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Zawiadomienie musi mieć formę pisemną. Obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Pracy obejmuje także przedsiębiorcę, który zmienił miejsce, rodzaj i zakres działalności. Dotyczy to zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Zarówno PIS i PIP mogą zobowiązać pracodawcę, którego działalność powoduje szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników do okresowej aktualizacji tych danych.

Jeżeli pracodawca nie poinformuje sanepidu albo PIP w ciągu 30 dni może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Projekt resortu sprawiedliwości zakłada udostępnienie właściwym organom danych, bez konieczności aktywności ze strony przedsiębiorcy, od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Zarówno PIS i PIP mają możliwość analizowania i przetwarzania uzyskanych tą drogą informacji w celu sprawnego wykonywania swoich zadań.

Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK