| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Przedsiębiorca nie będzie musiał informować Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności – wynika z projektu zmian przygotowanego przez resort sprawiedliwości.

Zmiany w Kodeksie pracy

Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmian w procedurze rejestracji działalności gospodarczej. Mowa o nowelizacji ustawy Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Obecnie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, na pracodawcy rozpoczynającym działalność ciąży obowiązek zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Zawiadomienie musi mieć formę pisemną. Obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Pracy obejmuje także przedsiębiorcę, który zmienił miejsce, rodzaj i zakres działalności. Dotyczy to zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Zarówno PIS i PIP mogą zobowiązać pracodawcę, którego działalność powoduje szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników do okresowej aktualizacji tych danych.

Jeżeli pracodawca nie poinformuje sanepidu albo PIP w ciągu 30 dni może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.

Projekt resortu sprawiedliwości zakłada udostępnienie właściwym organom danych, bez konieczności aktywności ze strony przedsiębiorcy, od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Zarówno PIS i PIP mają możliwość analizowania i przetwarzania uzyskanych tą drogą informacji w celu sprawnego wykonywania swoich zadań.

Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK