| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez część roku, ma identyczne obowiązki wobec fiskusa jak przedsiębiorca działający przez cały rok.

Rozliczanie umów z pracownikami

Jeśli przedsiębiorca zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, wówczas zobowiązany jest odprowadzać co miesiąc zaliczki na PIT według stawki 18-proc. lub 32-proc.( gdy zarobki przekraczają kwotę 85 528 zł).

Pobrane zaliczki oraz przychód, po zakończeniu roku podatkowego, są uwzględniane przez podatnika na formularzu PIT-11. Pracownik w zeznaniu rocznym ma obowiązek wykazać przychód, który uzyskał na podstawie takiej umowy.

Rozliczanie pracy w godzinach nadliczbowych - porada

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zdecyduję się zatrudnić więcej osób na tzw. drobną umowę-zlecenia, z której kwota nie przekroczy 200 zł., zapłaci podatek dochodowy zryczałtowany w wysokości 18 proc. przychodu.

Płatnik pobierze i odprowadzi zryczałtowany podatek dochodowy obliczony od całkowitej kwoty należności określonej w umowie-zlecenia. Nie może w tym przypadku odliczyć kosztów uzyskania przychodu.

Żeby skorzystać z tej formy opodatkowania, muszą być spełnione dwie przesłanki:

- umowa musi być zawarta z osobą, która nie jest pracownikiem,

- należność określona w umowie-zlecenia nie może przekroczyć 200 zł.

Płatnik podatku ma obowiązek wystawić wyłącznie roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym w informacji PIT-8AR. W tej sytuacji podatnik nie wykazuje przychodów, które uzyskał z tytułu umowy-zlecenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK