REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą ułatwienia dla firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Pieniądze
Pieniądze

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie lata dla przedsiębiorczości to zmiany w sposobie obsługi firm zarówno przez jednostki współpracujące jak instytucje i urzędy. Skrócenie czasu obiegu dokumentów urzędowych, podatkowych oraz ubiegania się o finansowanie i pozwolenia jest efektem pracy rządu i firm.

Rozszerzenie możliwości finansowych i wprowadzenie udogodnień dla nowych firm i startupów przynosi wymierne efekty oraz wiele problemów na następne lata. Procedury zakładania firm są pozytywnie oceniane przez OECD (badania na 2012), przedsiębiorców i instytucje badawcze. Negatywne opinie wiążą się jednak z ukierunkowaniem nowych firm oraz dostępem do finansowania unijnego i kredytów bankowych. Trudne warunki kredytowe, leasingowe i pożyczkowe oraz niechęć firm jest widoczna w sposobie funkcjonowania i planowania działalności.

REKLAMA

REKLAMA

W kolejnych latach Ministerstwo Gospodarki zapowiada wprowadzenie dalszych zmian w procedurach obsługi firm przez urzędy i instytucje. Polityka ma być ukierunkowana na rozwój instytucji i firm otoczenia biznesu. Finansowanie oraz środki unijne będą kierowane na poprawę konkurencyjności i wprowadzanie nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki i zarządzania na rynku.

Realizacja tej polityki opiera się na stymulowaniu dużych firm polskich i zagranicznych do wprowadzania wyników swoich badań dla poprawy warunków na rynku, dla firm MSP oraz mikro firm. Mobilizacja prywatnego kapitału oraz prywatnej inicjatywy jest ważnym elementem propozycji dla polskiej gospodarki.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

REKLAMA

Poprawa warunków rynkowych dotyczy również tradycyjnych dziedzin dla Polski – przemysł chemiczny, maszyny i urządzenia oraz przetwórstwo. IT jest szansą na zdobycie pozycji rynkowej na nowych rynkach w kraju i za granicą. Obsługa poprzez Internet i ekstranet umożliwia rozbudowę firmy i usprawnienie jej funkcjonowania. Nowe rozwiązania IT muszą być dostosowane do skali działania oraz umożliwić rzeczywistą ocenę sytuacji firmy i warunków rynkowych. Czytelność danych oraz dostęp do nich przez odpowiednie jednostki w firmie jest warunkiem dla sprawnego funkcjonowania systemu oraz zarządzania w firmie. Wprowadzenie nowych technologii obsługi firm, kontaktu ze współpracownikami i klientami jest nowoczesnym i rozwijającym się narzędziem dla innowacyjnej gospodarki i elastycznego kierowania firmą i jej marką. Wsparcie dla MSP w  zakresie obsługi IT oraz wprowadzenie organizacji wspomagających (instytuty badawcze, szkoły wyższe, firmy badawcze oraz firmy usługowe) muszą opierać się o firmy międzynarodowe, polskie oraz firmy małe i średnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wprowadzenia tych zmian MG zobowiązuje się do wprowadzenia regulacji w zakresie prawa autorskiego, know-how oraz ochrony praw licencyjnych i znaku firmowego w Polsce, Unii i na rynkach poza unijnych. Transfer technologii i wiedzy jest oparty na rynku oraz popycie i podaży, wymiana doświadczeń odbywa się poprzez instytucje, wydawnictwa oraz firmy badawcze i organizacje branżowe (m.in. klastry). Zarządzanie wiedzą oraz kadrą jest stałym elementem gospodarowania i zarządzania firmą na rynku.

Polecamy:  Rejestracja zbiorów danych osobowych dla firm

W zakresie finansowania planowane są zmiany w dostępie do zewnętrznego finansowania poprzez fundusz pożyczkowy i doręczeniowy oraz zmiany na rynku funduszy venture capital.

Unia Europejska w oparciu o Small Business Act oraz strategie Europa 2020 i Krajowe Programy Reform od lat wprowadza programy dla sektora MSP. Priorytetem jest ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie norm prawnych odpowiednich dla współczesnej gospodarki i funkcji nowoczesnego, innowacyjnego rynku. Finansowanie jest oparte na dostępności do pożyczek oraz wprowadzenie mikro kredytów i promocje kapitału o wysokim ryzyku. Na poziomie instytucjonalnym wsparcie jest oparte na działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dostępność do rynku to nie tylko finansowanie, polityka UE zakłada promocję własności intelektualnej, prawodawstwa oraz rozwiązań technologicznych oraz IT (komunikacja i obsługa danych). Internacjonalizacja (współpraca międzynarodowa i rozwój za granicą) dotyczy rynku wewnętrznego i zewnętrznego UE.

Promowanie przedsiębiorczości dotyczy również kadry, programy dla młodych przedsiębiorców mają na celu wprowadzenie na rynek międzynarodowy firmy i jej przedstawicieli. Nadal są prowadzone projekty edukacyjne dla przedsiębiorczości w każdym z krajów oraz w ramach współpracy unijnej. Zorganizowano również Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości mające na celu prezentacje i promocje krajów i firm zaangażowanych w budowanie przedsiębiorczości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA