| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Prezes i dyrektor w jednoosobowej działalności gospodarczej

Prezes i dyrektor w jednoosobowej działalności gospodarczej

Czasem słyszy się, że osoba prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą piastuje w niej stanowisko prezesa lub wyznacza dyrektorów. Takie działanie, wprawiające w przy wymianie wizytówek w konsternację, może czasem być uzasadnione organizacją pracy u przedsiębiorcy.

Forma prawna to niemal zawsze sprawa przedsiębiorcy

W obrocie gospodarczym zdarza się, ze osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zatrudniają dziesiątki osób i zaciągają milionowe zobowiązania. W takich przypadkach potrzebna jest struktura organizacyjna, w której każdy pracownik zna zakres swoich kompetencji. Sprzyja temu nazwanie stanowisk odzwierciedlające hierarchię w firmie. Zapożyczanie nazw stanowisk z kodeksu spółek handlowych może wprowadzać uczestników obrotu gospodarczego w błąd i świadczyć o kompleksach.

W prowadzonej jednoosobowo działalności nie ma organów

Czynności przedsiębiorców można podzielić na takie, które dotyczą stosunków zewnętrznych, jak i tych wewnątrz firmy (rozumianej w znaczeniu potocznym). Stosunki zewnętrzne to nabywanie praw i zaciąganie zobowiązań oraz odpowiedzialność za zobowiązania. Wewnętrzne zaś, to prowadzenie spraw oraz udział w zyskach i stratach.

Polecamy: Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Zgodnie z prawem w stosunkach zewnętrznych osoba fizyczna prowadząca działalność występuje samodzielnie lub przez pełnomocników. 

Natomiast to, w jaki sposób poukładane zostanie prowadzenie spraw w firmie, zależy wyłącznie od jej właściciela. Nie ma więc przeszkód, aby właściciel powoływał dyrektorów, kierowników itd.

Jak lubimy się tytułować?

1. Prezes to brzmi dumnie. W potocznym rozumieniu prezes jest kimś dostojniejszym od dyrektorów czy menedżerów.  Właśnie dlatego przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowo działalność lubią się w ten sposób tytułować. Pojęcie to inspirowane jest przepisami kodeksu spółek handlowych. W spółce akcyjnej  statut może przewidywać, że w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu.

Przenoszenie tego pojęcia na grunt jednoosobowej działalności gospodarczej warto rozważyć. Przejrzystość działalności jest w obrocie gospodarczym zaletą. Nie warto wskazywać na zawiłą strukturę organizacyjną. Ponadto może to sugerować, że przedsiębiorca działa przez swoje organy, a więc wprowadzać w błąd co do formy prawnej.

2. Dyrektor jest to osoba kierująca pracą zakładu bądź przedsiębiorstwa. Nie ma co do zasady związku z reprezentacją, dlatego nazwanie tak stanowiska w firmie nikogo nie wprowadzi w błąd. Co prawda w obrocie prawnym funkcjonuje jeszcze organ osoby prawnej, jakim jest dyrektor przedsiębiorstwa państwowego. Do jego zadań należy nie tylko zarządzaniem przedsiębiorstwem, ale i reprezentowanie go w stosunkach zewnętrznych. Przedsiębiorstwo państwowe jest to jednak schyłkowa forma prawna.

3. Manager jest to każda osoba, która podejmuje decyzje, lecz najczęściej używa się ten wyraz dla określenia osoby, która jest zatrudniona w różnych przedsiębiorstwach lub organizacjach i realizuje lub uczestniczy w procesie zarządzania. Managerem można więc nazwać zarówno kierownika, jak i dyrektora.

Polecamy: Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Przez swoje organy działają osoby prawne

Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego, osoba prawna działa przez swoje organy w sposób określony w ustawie i opartym na jej statucie. To, przez jakie organy działa osoba prawna, wynika z przepisów regulujących jej ustrój. Na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa przez zgromadzenie wspólników, zarząd oraz ewentualnie radę nadzorczą lub komisję rewizyjną, przy czym do reprezentowania spółki (a więc do dokonywania w imieniu spółki czynności sądowych i pozasądowych, właściwy jest co do zasady zarząd.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK