| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Wydatki na energię elektryczną to znaczna część wydatków administracyjnych firmy. Zgodnie z raportem Banku Światowego koszty energii w Polsce wzrosną do 2020 r. nawet o 20 proc.

Zużycie prądu, a tym samym jego koszty wraz z rozwojem gospodarczym rosną i dotykają przede wszystkim przedsiębiorstwa. Według danych PSE Operator z lutego br. zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 7,3 proc.

Oszczędność energii elektrycznej może znacząco zredukować wydatki firmy. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, gdzie tych oszczędności szukać.

- W firmie dużą część energii pobierają sprzęty elektroniczne. Myśląc o oszczędności prądu powinniśmy zwracać uwagę na urządzenia, które poprawią efektywność energetyczną – wyjaśnia Maciej Mączyński z firmy Schneider Electric.

Jednym z najbardziej energochłonnych miejsc w firmie są centra przetwarzania danych. Znajdujące się tam serwery przechowują kluczowe dla firmy informacje, dlatego ich bezpieczeństwo, również to związane z zasilaniem pozwalającym na nieprzerwaną pracę, jest bardzo istotne. Odpowiednio zaprojektowane centrum danych pozwala jednak na znaczną redukcję poboru mocy przez systemy zasilania i chłodzenia bez wpływu na działanie serwerów. 

- Zużycie energii przez systemy zasilania i chłodzenia w centrach danych stanowi 50% zużycia energii elektrycznej. Odpowiednio zaprojektowana serwerownia wykorzystująca rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 30% - wyjaśnia Maciej Mączyński.

Polecamy: Kryzys gospodarczy jest już w Polsce

Sposoby na oszczędności

Ważnym zadaniem oprócz inwestycji w urządzenia zwiększające efektywność energetyczną jest zmiana myślenia i wyrobienie nowych nawyków.

  • Oświetlenie – wyłączaj oświetlenie gdy wychodzisz na spotkanie lub na lunch, a w szczególności gdy idziesz do domu.
  • Komputery – wyłączaj komputer na noc. Ustaw monitory w taki sposób, aby przechodziły w stan hibernacji po wykryciu braku aktywności. Zużywają one dwie trzecie energii wymaganej przez komputery.
  • Recykling - używaj wszystkich dostępnych urządzeń do recyklingu – papieru, szkła, plastiku, baterii, itd.
  • Urządzenia osobiste i komfort – optymalizuj ogrzewanie i chłodzenie. Stosuj ogólne zasady oszczędnego użytkowania – używaj termostatów lub regulacji ogrzewania/klimatyzacji w taki sposób aby unikać otwierania okien.
  • Uruchamianie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury unikania przekroczeń poboru mocy.
  • Wyłączanie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury wyłączania urządzeń po zakończeniu zmiany. Gdy fotokopiarki nie są używane, przełączaj je w tryb hibernacji i wyłączaj pod koniec dnia. Kopiarka pozostawiona  w stanie włączenia na noc zużywa tyle energii, ile potrzebuje na wykonanie 1500 kopii.

Polecamy: Zapis windykacyjny – nie tylko dla przedsiębiorców

Źródło: apc.com

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK