| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Jak płacić niższe rachunki za prąd w firmie?

Wydatki na energię elektryczną to znaczna część wydatków administracyjnych firmy. Zgodnie z raportem Banku Światowego koszty energii w Polsce wzrosną do 2020 r. nawet o 20 proc.

Zużycie prądu, a tym samym jego koszty wraz z rozwojem gospodarczym rosną i dotykają przede wszystkim przedsiębiorstwa. Według danych PSE Operator z lutego br. zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 7,3 proc.

Oszczędność energii elektrycznej może znacząco zredukować wydatki firmy. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, gdzie tych oszczędności szukać.

- W firmie dużą część energii pobierają sprzęty elektroniczne. Myśląc o oszczędności prądu powinniśmy zwracać uwagę na urządzenia, które poprawią efektywność energetyczną – wyjaśnia Maciej Mączyński z firmy Schneider Electric.

Jednym z najbardziej energochłonnych miejsc w firmie są centra przetwarzania danych. Znajdujące się tam serwery przechowują kluczowe dla firmy informacje, dlatego ich bezpieczeństwo, również to związane z zasilaniem pozwalającym na nieprzerwaną pracę, jest bardzo istotne. Odpowiednio zaprojektowane centrum danych pozwala jednak na znaczną redukcję poboru mocy przez systemy zasilania i chłodzenia bez wpływu na działanie serwerów. 

- Zużycie energii przez systemy zasilania i chłodzenia w centrach danych stanowi 50% zużycia energii elektrycznej. Odpowiednio zaprojektowana serwerownia wykorzystująca rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 30% - wyjaśnia Maciej Mączyński.

Polecamy: Kryzys gospodarczy jest już w Polsce

Sposoby na oszczędności

Ważnym zadaniem oprócz inwestycji w urządzenia zwiększające efektywność energetyczną jest zmiana myślenia i wyrobienie nowych nawyków.

  • Oświetlenie – wyłączaj oświetlenie gdy wychodzisz na spotkanie lub na lunch, a w szczególności gdy idziesz do domu.
  • Komputery – wyłączaj komputer na noc. Ustaw monitory w taki sposób, aby przechodziły w stan hibernacji po wykryciu braku aktywności. Zużywają one dwie trzecie energii wymaganej przez komputery.
  • Recykling - używaj wszystkich dostępnych urządzeń do recyklingu – papieru, szkła, plastiku, baterii, itd.
  • Urządzenia osobiste i komfort – optymalizuj ogrzewanie i chłodzenie. Stosuj ogólne zasady oszczędnego użytkowania – używaj termostatów lub regulacji ogrzewania/klimatyzacji w taki sposób aby unikać otwierania okien.
  • Uruchamianie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury unikania przekroczeń poboru mocy.
  • Wyłączanie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury wyłączania urządzeń po zakończeniu zmiany. Gdy fotokopiarki nie są używane, przełączaj je w tryb hibernacji i wyłączaj pod koniec dnia. Kopiarka pozostawiona  w stanie włączenia na noc zużywa tyle energii, ile potrzebuje na wykonanie 1500 kopii.

Polecamy: Zapis windykacyjny – nie tylko dla przedsiębiorców

Źródło: apc.com

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK