| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Zmiana czasu 2012. W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Jakie skutki wywołuje zmiana czasu dla przedsiębiorcy?

O zmianie czasu mówił już w XVIII wieku Benjamin Franklin. Dopasowanie ludzkiej aktywności do rytmu światła dziennego miało przynieść oszczędności dla państwa. Po latach, pomimo początkowego odrzucenia pomysłu, okazało się, że takie rozwiązanie może stać się źródłem sporych korzyści. Przekonali się o tym Niemcy, którzy o wykorzystaniu światła dziennego na przemysłową skalę pomyśleli na początku XX w. Pierwszy raz przesunęli zegary o godzinę do przodu w kwietniu 1916 roku. Dzięki pchnięciu wskazówek zużywano mniej węgla potrzebnego do wytworzenia energii elektrycznej. Surowca bardzo cennego w okresie wojennym.

Zmiana czasu w Polsce

Polska po zmianę czasu sięgała wielokrotnie zaczynając jeszcze w okresie międzywojennym. Polacy przesuwają wskazówki nieprzerwanie od końca lat siedemdziesiątych (1977 r.) do dziś.

Zasady dotyczące zmiany czasu reguluje dyrektywa unijna 2000/84/EC. Zgodnie z przepisami unijnymi zegary powinniśmy przesuwać w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Jakie to dni wskazuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego.

Polecamy: Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzenie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3: 00, która będzie godziną początkową czasu letniego.  W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca). W przypadku przejścia z czasu letniego na zimowy - na odwrót. Odwołanie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00. W roku 2012 zmiana nastąpi w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października).

Skutki zmiany czasu

Przejście z czasu zimowego na letni może stać się przyczyną trudności w organizacji pracy. Problemów nie mają przedsiębiorcy, których pracownicy pracują w dzień. Co jednak z nocną zmianą?

Osoby, które pracują w nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) przestawią swoje zegarki o godzinie 2:00. Wskazówki trzeba przesunąć na godzinę 3:00. Oznacza to, że pracownicy będą faktycznie świadczyć pracę przez godzinę mniej niż powinni – zamiast 8 godzin, przepracują 7. Za znikającą godzinę przysługuje im jednak wynagrodzenie przestojowe, ponieważ pracownicy będą gotowi do świadczenia pracy, ale nie wykonają jej z przyczyn niezależnych od siebie.

W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy jest odwrotnie. Osoby zostaną w pracy w nocy z soboty (27 października) na niedzielę (28 października) godzinę dłużej. Z tego tytułu będzie im przysługiwać wynagrodzenie za dziewiątą godzinę oraz dodatek za pracę w nadgodzinach.

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016

- Dyrektywa PE i Rady 2000/84/EC z 19 stycznia 2001 roku

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK